Recenzja Ewy: Maria Pilich, Przemysław Pilich „Nasi Nobliści”

nasi nobliści
Obraz Isaac Fryxelius z Pixabay

Maria i Przemysław Pilichowie w swojej książce „Nasi Nobliści” opisują biografię 56 laureatów Nagrody Nobla znad Wisły, Odry i Niemna. Jest to niezwykły zbiór zawierający życiorysy osób, którzy za swoje osiągnięcia otrzymali jedną z najważniejszych nagród. Całość podzielona jest ze względu na dziedziny oraz czas otrzymania wyróżnienia. Poznajemy historię życia naszych noblistów oraz dowiadujemy się również wielu ciekawostek o nich. Często są one zaskakujące, bo nam po prostu nie są znane. Dzięki twardej oprawie i wielu fotografiach książka zyskuje na atrakcyjności.

Jest to naprawdę niesamowity zbiór, który obejmuje wszystkich naszych rodaków, którzy dzięki swoim osiągnięciom zdobyli takie wyróżnienie jakim jest Nagroda Nobla. Nie wszyscy wiedzą, że z naszym krajem związanych jest aż tylu laureatów i przyznaję, że ja o niektórych usłyszałam się po raz pierwszy. Wszyscy oni są, a w większości przypadków raczej byli, takimi samymi ludźmi jak my, ale dzięki swoim pasjom i dążeniu do celu zdobyli to wyróżnienie. Osobiście czasami nie jestem w stanie zrozumieć kryterium przyznawania tej nagrody w niektórych dziedzinach, ale to rzecz gustu, a jak wiemy o gustach się nie dyskutuje. Jak na przykład nasza ostatnia noblistka Olga Tokarczuk, której twórczość do mnie po prostu nie przemawia. Jednakże szanuję i gratuluję przyznania nagrody.

Dowiedziałam się natomiast wiele o życiu Marii Skłodowskiej-Curie, której zainteresowania są mi bliskie. Wydawało mi się, że wiem dużo o jej życiu, ale się pomyliłam. Poznałam dużo ciekawych faktów związanych z jej życiem. Kolejnym przykładem może być Wisława Szymborska, której wiersz „Nic dwa razy” zna praktycznie każdy:

„… Żaden dzień się nie powtórzy
nie ma dwóch tych samych nocy
dwóch tych samych pocałunków
dwóch jednakich spojrzeń w oczy…”

ale mało kto zna jej życie, które było naprawdę zajmujące i inspirujące. Dowiedziałam się jak niektóre wydarzenia ją ukształtowały i wpłynęły na jej życie.

 Książka mnie zauroczyła. Styl autorów jest intrygujący, bo poszczególne życiorysy czyta się z zainteresowaniem jak opowieść, a nie tylko suche informację o życiu. Przedstawione biografię zawierają same fakty, jedne z nich są dłuższe, a inne krótsze. Wszystko zależy od ilości informacji, które zachowały się na temat danego noblisty. Autorzy włożyli wiele pracy i trudu, aby powstała ta wspaniała pozycja. Zamieszczone fotografię są cudowne i umilają nam czytanie. Ilość bibliografii jest godna podziwu, a do tego wydanie w twardej oprawie sprawia, że całość prezentuje się naprawdę imponująco. Zdecydowanie polecam.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Muza.

Ewa

Maria Pilich, Przemysław Pilich „Nasi Nobliści. 56 laureatów znad Wisły, Odry i Niemna”

 

Wydawnictwo Muza
Data premiery: 28.10.2020
Liczba stron: 576
ocena: 9/10