Recenzja Ewy: Hanna Cygler „Po cudze pieniądze”

po cudze pieniądze
Obraz ralph_rybak z Pixabay

„Po cudze pieniądze” Hanny Cygler to trzecia część sagi opisująca zagmatwane losy kilku bohaterów na początku XX wieku, kiedy nastaje era nowych odkryć i fascynujących wynalazków.  Pierwsza część „W cudzym domu” skupia się na trójce bohaterów, a akcja rozgrywa się głównie w Warszawie. Natomiast w „Za cudze grzechy” przeżywamy pełną przygód i dramatów podróż po europejskich krajach. Nic więcej nie trzeba dodawać, bo autorka na wstępie książki w zwięzły sposób opisuje nam wszystkich bohaterów i ich życie. Muszę przyznać, że bardzo spodobał mi się ten telegraficzny skrót dwóch części, który zdecydowanie ułatwi czytanie tym, którzy ich nie znają, a zaczynają od trzeciego tomu. Ja przeczytałam wszystkie trzy części, ale zaznaczam, że nie trzeba znać pozostałych, aby czerpać przyjemność z czytania tej ostatniej.

Fabuła powieści zawiera w sobie wątki powieści obyczajowej z odrobiną kryminału, akcja rozgrywa się w latach 1905-1910. Autorka, podobnie jak w poprzednich częściach, nie wyróżnia głównego bohatera, bo tę historię tworzy wielu ludzi. Jest to zawiła opowieść o życiu, radościach i smutkach, która rozgrywa się w kilku krajach i łączy ze sobą wiele osób. Mamy na przykład zabójstwo w Nowym Jorku oraz skandal w armii niemieckiej. Dowiadujemy się jak rodzina Szuszkinów odnajduje się w nowej, innej rzeczywistości. Poznajemy dalsze losy hrabiego Kwileckiego, który tym razem szuka fortuny w Afryce. Można by tak bez końca wymieniać, ale nie o to chodzi, żebym to opisała, bo to trzeba po prostu przeczytać. Reasumując, postacie opisane w powieści i ich losy przeplatają się, są bardzo realistyczne, a ich życie pełne jest wzlotów i upadków.

„Po cudze pieniądze” to bardzo barwna opowieść, którą czyta się z wielkim zainteresowaniem. Akcja ma miejsce w kilku krajach i dzięki temu dowiadujemy się jak wyglądało życie na początku XX wieku. Można porównać jak różne nowinki techniczne i wynalazki były odbierane przez poszczególnych bohaterów, ale również dowiadujemy się jak wyglądały zmiany w różnych państwach.

Wcześniej wspomniałam, że książkę można czytać, nie znając pozostałych części. Jednakże wszystkim polecam zapoznanie się najpierw z dwoma pierwszymi tomami, bo ominie was coś ciekawego. Nie chodzi mi o różne wątki i akcje, ale o bohaterów, a przede wszystkim to, jak się rozwijali. Autorka posiada oryginalny styl, dzięki temu dogłębnie poznajemy bohaterów, a z każdym kolejnym rozdziałem czy tomem widzimy jak oni się zmieniają. Tego właśnie Wam zabraknie, jeśli nie przeczytacie całej sagi: obserwacji jak ewaluują postacie i jak zmienia się ich charakter i wartości w zależności od zaistniałej sytuacji. Dla mnie jest to ważny aspekt książki, który dodaje jej uroku, bo na niewielu stronach opisano zupełnie różne życie wielu osób.

Powieść jest naprawdę interesująca i ciekawa, a do tego przyjemnie się ją czyta. Szczególnie polecam wszystkim miłośnikom powieści obyczajowych, bo na pewno po przeczytaniu nie będziecie rozczarowani. Pozostałych również zachęcam do sięgnięcia po tę pozycję, bo opisana historia jest bardzo wciągająca, a na uwagę zasługuje intrygujący styl autorki.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Domu Wydawniczemu Rebis.

Ewa

Hanna Cygler „Po cudze pieniądze”

cykl: W cudzym domu, tom 3

Dom Wydawniczy Rebis
Data premiery : 30.06.2020
Liczba stron: 400
ocena: 9/10