Recenzja Ewy: Victoria Selman”Krew za krew”

krew za krew
Obraz David Mark z Pixabay

„Krew za krew” Victori Selman to rewelacyjny thriller psychologiczny, który wciąga od pierwszej strony. Główna bohaterka to Ziba MacKenzie, która jest profilerką kryminalną. Akcja książki rozpoczyna się w Londynie w godzinach szczytu. W wyniku zderzenia dochodzi do wykolejenia pociągu w którym znajduje się Ziba. Ponieważ sama odniosła tylko niewielkie obrażenia, stara się udzielić pomocy innym pasażerom. Wśród nich znajduje się starsza kobieta, która umierając przekazuję Zibie niezrozumiałą wiadomość: „On to zrobił. Musisz komuś o tym powiedzieć”.

Kobieta jest nią na tyle zaintrygowana, że postanawia rozwikłać zagadkę niezrozumiałego przekazu. Po niedługim czasie od wypadku zostaje odnalezione makabrycznie okaleczone ciało. Wszystko wskazuje na to, że po 25 latach powrócił seryjny morderca „Kastrator”. Profilerka zostaje zaangażowana w śledztwo i zaczyna tworzyć profil sprawcy, który pozostaje nieuchwytny. Morderca nawiązuje kontakt z kobietą, aby przybliżyć jej motywy swojego postępowania. Rozpoczyna się intrygująca gra pomiędzy nimi oraz wyścig z czasem, aby nie dopuścić do kolejnego morderstwa.

Jak już wspomniałam na wstępie powieść się wręcz pochłania, a nie czyta. Akcja książki wciąga od pierwszej strony i nie można się od niej oderwać. Styl autorki jest bardzo interesujący, a fakt, że przedstawia historię z perspektywy i Ziby i mordercy nadaje jej dodatkowych walorów. Główna bohaterka jest przedstawiona jako osoba, która bardzo dobrze zna się na swoim fachu. Dzięki temu z każdą stroną odkrywamy tajniki pracy profilera i poznajemy motywy działania sprawcy. Jeżeli chodzi o opis z perspektyw mordercy to poznajemy go jako osobę i zbrodniarza, który okalecza swoje ofiary, ale dowiadujemy się również wiele o jego dzieciństwie i poznajemy motywy, którymi się kieruje.

Jest to thriller, który zachwyca swoją fabułą i akcją, która jest bardzo dynamiczna i rozwija się, aż do ostatniej strony. Do tego zakończenie jest nie tylko intrygujące, ale na tyle zaskakujące, że czytelnik na pewno się nie zawiedzie. Zdecydowanie polecam, bo książka zawiera wszystkie elementy, które powinien mieć dobry thriller psychologiczny.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Czarna Owca.

Ewa

Victoria Selman „Krew za krew”

Tytuł oryginalny: Blood for Blood
Tłumaczenie: Dorota Pomadowska

Wydawnictwo Czarna Owca
Data premiery: 17.06.2020
Liczba stron: 432
ocena: 9/10