Recenzja Ewy: Ilona Gołębiewska „Kochaj coraz mocniej”

kochaj coraz mocniej
Obraz Manfred Nimbs z Pixabay

Nadszedł czas na ostatnią część sagi Dworu na Lipowym Wzgórzu Ilony Gołębiewskiej  – „Kochaj coraz mocniej”. Poznajemy w niej najmłodszą wnuczkę seniorki rodu Horczyńskich, Lilianę. Od dziecka uwielbiała muzykę, bo jest ona dla niej całym światem i chce jej poświęcić całe życie. Obecnie studiuje na instrumentalistyce w Wiedniu, gdzie właśnie obroniła dyplom pierwszego stopnia. Po wyczerpujących i pełnych poświęceń przygotowaniach do egzaminów, Lilka postanawia spędzić wakacje w dworku u ukochanej babci Anieli. Wyczekiwany odpoczynek i upragniony spokój zostaje przerwany przez niespodziewaną chorobę seniorki. Całą rodzina i mieszkańcy dworku są zaniepokojeni i martwią się stanem zdrowia Anieli. Dziewczyna ze wszystkich sił stara się pomóc i angażuje się w pracach na dworze, a jednocześnie zaczyna prowadzić zajęcia muzyczne dla okolicznych dzieci. Pewnego dnia podczas porządków, wśród pamiątek po pradziadku Fiodorze znajduje tajemnicze listy i zdjęcia, które doprowadzają ją do znanej pianistki. Pełna dylematów i rozterek główna bohaterka znajduje oparcie w Miłoszu, którego poznała przed laty. Teraz to tylko od jej decyzji zależy, czy odnajdzie spokój i miłość.

Do tej pory nie miałam okazji przeczytać pierwszej części (zaznaczam, że wszystkie można czytać niezależnie), ale teraz muszę to zrobić na pewno, bo czuje pewien niedosyt i żal, że to już koniec sagi. Pani Ilona jak zawsze kreuje realistyczne postacie, z ich życiowymi radościami i rozterkami. Posiada niebywale intrygujący i lekki styl, a interesująca i wciągająca fabuła sprawia, że książkę czyta się od deski do deski z taką samą przyjemnością.

Nie jest to tylko historia o miłości, poszukiwaniu drogi własnego życia, ale jest to również opowieść o więzach rodzinnych i tajemnicach, jakie ma każda rodzina oraz jak te tajemnice sięgające kilku pokoleń wstecz wpływają na życie obecnych członków rodziny. Powieść niesie za sobą przesłanie, że warto mieć marzenia, być wiernym sobie, swoim ideałom i pasjom, bo tylko tak można w życiu coś osiągnąć i znaleźć spokój, szczęście i miłość:

„Kieruj się sercem, ono zawsze dobrze podpowiada. Mawiają, że tam skarb twój, gdzie serce twoje…”

Polecam wszystkim, którzy już mieli przyjemność przeczytać pozostałe części sagi oraz tym, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać mieszkańców Dworku na Lipowym Wzgórzu.

Ewa

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Muza.

Cykl: Dom na Lipowym Wzgórzu:
1. Podaruj mi jutro
2. Pozwól mi kochać
3. Zaczekaj na miłość
4. Kochaj coraz mocniej

Ilona Gołębiewska „Kochaj coraz mocniej”

Cykl: Dom na Lipowym Wzgórzu, tom 4 

Wydawnictwo Muza
Data premiery: 20.05.2020
Liczba stron: 480
ocena: 9,5/10