Recenzja Ewy: Kelly i Zach Weinersmith „Jakoś wkrótce. Dziesięć technologii niedalekiej przyszłości, które wszystko usprawnią i/lub zepsują”

jakoś wkrótce
Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Tym razem czas na recenzję książki o nietypowej jak dla mnie tematyce, a mianowicie popularnonaukowego bestsellera „New York Timesa” małżeństwa Kelly (naukowca) i Zacha (rysownika komiksowego) Weinersmith „Jakoś wkrótce”. Jest to książka, która opisuje dziesięć technologii niedalekiej przyszłości, które albo poprawią nasze życie albo wszystko zepsują. Autorzy opisują takie tematy jak przestrzeń kosmiczna, synteza jądrowa, syntetyczna biologia czy precyzyjne leki. Każda z technologii przedstawiona jest w układzie: jak sprawy mają się teraz, jak by to zmieniło świat, obawy i ciekawostki. Całość książki dopełniają humorystyczne ilustracje, które sprawiają, że nabiera ona dodatkowych pozytywnych walorów.

Po mimo tego, że jest to książka popularnonaukowa to czyta się ją rewelacyjnie. Dzieje się tak dzięki temu, że autorzy mają niezwykłą zdolność i lekkość posługiwania się słowem oraz to, że do wszystkich tematów podchodzą z dystansem i dużą dawką poczucia humoru. Powoduje to, że każdą stronę się wręcz pochłania, oczywiście z przerwami na oglądanie zabawnych obrazków.

Dla niektórych książka ta to może być istne science fiction, bo na chwilę obecną zdecydowanie tak jest. Wiele opisanych technologii to naprawdę dla laika czysta fantazja i coś zupełnie nierealnego, ale kto wie, co będzie za kilka lat? Kiedyś zaskoczenie wywoływało wynalezienie prądu czy podróże w kosmos. Jak byłam mała, to jak ktoś by mi powiedział, że będą telefony komórkowe to bym stwierdziła, że chyba coś mu się pomieszało w głowie.  A teraz? Możemy praktycznie z każdego miejsca porozumieć się z kimś odległym o wiele tysięcy kilometrów, mamy drukarki 3D i wiele innych unowocześnień. Coś to kilka lat temu było po prostu niewyobrażalne, teraz wydaje nam się oczywiste.

Jak mówią: „Potrzeba jest matką wynalazków”. Jest to całkowita prawda, niestety w naszych czasach ta potrzeba musi być opłacalna… (a pracuję w sektorze badawczym, więc wiem coś o tym). Podsumowując, książka bardzo mi się podobała, bo tematyka jest bardzo ciekawa i czyta się ją z wielką przyjemnością. Na zakończenie zacytuję słowa z okładki, które zachęciły mnie do przeczytania tej książki:

„Przekonajcie się, co nas czeka,
no, wiecie…jakoś wkrótce!”

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Insignis.

Ewa

Kelly i Zach Weinersmith „Jakoś wkrótce. Dziesięć technologii niedalekiej przyszłości, które wszystko usprawnią i/lub zepsują”

Tytuł oryginalny: Soonish. Ten Emerging Technologies That’ll Improve and/or Ruin Everything
Tłumaczenie: Jakub Radzimiński

Wydawnictwo Insignis
Data premiery: 11.03.2020
Liczba stron: 444
ocena: 8/10