KotBorysCzyta: Renata Kim „Dlaczego nikt nie widzi, że umieram. Historie ofiar przemocy psychicznej”

dlaczego nikt nie widzi
Obraz Isabella Quintana z Pixabay

„Dlaczego nikt nie widzi, że umieram” to książka napisana przez dziennikarkę Renatę Kim. Autorka w swoich reportażach przedstawia historie nie tylko kobiet, ale również mężczyzny, którzy są ofiarami przemocy psychicznej. Każda z tych historii jest przedstawiona z perspektywy ofiary (to ofiara jest narratorem, a nie autorka), co bardzo mi się podobało, ponieważ ten przekaz był bardziej prawdziwy, dosadny oraz pozwalał lepiej zrozumieć zachowanie bohaterów książki. Jest to bardzo istotne, ponieważ większość ludzi słysząc o przemocy psychicznej zazwyczaj nie potrafi zrozumieć, dlaczego ktoś się na to godzi i po prostu nie odejdzie.

Jak się jednak okazuje proces rozwijania się toksycznej relacji ofiary z oprawcą jest długotrwały i wieloetapowy, a niestety pierwszy z nich można porównać do bajki o pięknym rycerzu na białym rumaku lub księciu z Disneya, przy którym kobieta może się poczuć jak prawdziwa księżniczka. To dlatego ciężko jest dostrzec pewne „znaki ostrzegawcze” i nieprawidłowości w zachowaniu partnera, po których od razu powinno zakończyć się tą znajomość. I gdy tylko je zlekceważy i odkryje swoje słabe punkty, zaczyna się piekło… upokarzanie, manipulacja, wzbudzanie poczucia winy, zastraszanie, podporządkowywanie, podkopywanie pewności siebie…

Pomiędzy wspomnianymi historiami autorka Renata Kim zamieściła również wywiady przeprowadzone z psychologami, prawnikiem czy adwokatką i obrończynią praw kobiet. Każdy z nich nie  tylko wyjaśnia nam, czym jest przemoc psychiczna i jaki ma wpływ na zdrowie psychiczne czy fizyczne ofiary, ale również opisują profil oprawcy. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, jakie są typowe zachowania dla narcystycznego psychopaty, manipulatora czy  osoby toksycznej, od których powinniśmy się trzymać jak najdalej.

Na końcu możemy znaleźć też listę książek, które wg ofiar przemocy psychicznej, są bardzo pomocne i pomagają zrozumieć relację, w które się uwikłały oraz informacje gdzie szukać pomocy. A dla tych, którzy nie są pewni czy tkwią w związkach z toksycznym partnerem małe testy, które być może pozwolą rozwiać wątpliwości.

Przemoc psychiczna może spotkać każdego bez względu na wiek czy wykształcenie i wyrządza straszne spustoszenie w organizmie ofiary doprowadzając do wycieńczenia psychicznego i fizycznego, odbierając chęć do życia. Niestety wiele osób wstydzi się tego, że padło ofiarą przemocy psychicznej, a niektóre nawet nie zdają sobie z tego sprawy, dlatego tkwią w toksycznych związkach, przez wiele lat marnując swoje zdrowie i życie. Jak wspomina autorka na samym początku swojej książki „Dlaczego nikt nie widzi, że umieram”, została napisana, aby pomóc zrozumieć czytelnikowi czym jest przemoc psychiczna, jak ją rozpoznać oraz w jaki sposób pomóc i dać wsparcie komuś, kogo to spotkało. Według mnie wykonała kawał dobrej roboty. „Dlaczego nikt nie widzi, że umieram to książka” o ciężkiej tematyce, ale moim zdaniem warto ją przeczytać by zrozumieć skalę problemu.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu W.A.B.

Kot Borys Czyta

Renata Kim „Dlaczego nikt nie widzi, że umieram. Historie ofiar przemocy psychicznej”

 

Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery e-book: 22.04.2020
Liczba stron: 287
ocena: 9/10