Recenzja Ewy: Małgorzata Garkowska „Zapomnij o nim”

zapomnij o nim„Zapomnij o nim” to powieść obyczajowa Małgorzaty Garkowskiej opowiadająca o losach trójki bohaterów. Najpierw poznajemy Annę, młodą kobietę w ciąży, która niespodziewanie mdleje w sklepie. Jest odnosząca sukces bizneswoman, pracuje w rodzinnej firmie i z pozoru ma wszystko. Jednak los potraktował ją okrutnie, bo najpierw narzeczony popełnia samobójstwo, a następnie traci dziecko. Jak sobie poradzi ze stratą, żałobą i przeciwnościami losu?

Kolejny bohater to młody mężczyzna o imieniu Artur, który jest szczęśliwy i zadowolony z życia. Ma mieszkanie, pracę i ukochaną kobietę. Pewnego dnia jego poukładane życie zaczyna się sypać jak domek z kart. Traci wszystko, na czym mu zależało.

Na końcu poznajemy Ewelinę młodą dziewczynę mieszkająca z matką na wsi. Nie ma pracy, pieniędzy, ale jest szczęśliwa, bo jest zakochana. Niestety jej chłopak na wieść o ciąży, zostawia ją. Panna z brzuchem bez perspektyw na pracę wyjeżdża do miasta, bo ma dość narzekań matki, że zmarnowała sobie życie.

Jak splotą się losy trójki bohaterów i czy mimo trudnych przeżyć ułożą sobie życie na nowo? Autorka porusza wiele niełatwych, ale życiowych tematów. Strata ukochanego i radzenie sobie z żałobą, zdrada, porzucenie, a nawet ciężka choroba. Te wszystkie przypadki mogą dotknąć każdego z nas, dlatego czytając tę powieść, mimowolnie zastanawiamy się, jakbyśmy sami zachowali się w podobnej sytuacji. Czy tak jak bohaterowie, mielibyśmy nadzieję na lepsze jutro i się nie poddawali?

Jest to wzruszająca historia trójki doświadczonych przez życie młodych ludzi. Momentami, aż łezka się w oku zakręci. Z drugiej strony opowieść niesie przesłanie, że są jeszcze dobrzy ludzie na świecie. Jest to optymistyczny wątek, że w dzisiejszych czasach można jeszcze liczyć na bezinteresowną pomoc, wbrew temu, co w pewnym momencie podkreśla autorka: „Ludzie … zawsze czegoś chcą dla siebie. Pomagają tylko wtedy, gdy widzą korzyść”

Pomimo tak niełatwej tematyki, książkę czyta się błyskawicznie. Ma interesującą i wciągającą fabułę, a do tego niesie z sobą piękne przesłanie, że zawsze jest szansa, aby było lepiej tylko należy w to wierzyć i się nie poddawać. Zachęcam gorąco do przeczytania i odrobiny refleksji nad życiem.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Ewa

Małgorzata Garkowska „Zapomnij o nim”

 

Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data premiery: 22.10.2019 
Liczba stron: 304
ocena: 9/10