Recenzja Ewy: Fiona Barton „Podejrzany”

podejrzany
Obraz Sasin Tipchai z Pixabay

„Podejrzany” Fiony Barton to historia dwóch osiemnastolatek, które przed rozpoczęciem studiów postanowiły wyjechać na wakacje do Tajlandii. Alex i Margaret to najlepsze przyjaciółki, a ten wyjazd ma być spełnieniem ich marzeń. Niestety, krótko przed wyjazdem okazuje się, że Margaret nie posiada dostatecznej ilości pieniędzy na upragniony wyjazd. Jej miejsce zajmuje Rosi, ich koleżanka z klasy, którą dziewczyny niezbyt dobrze znają. Już pierwszego dnia w Tajlandii okazuje się, że wymarzony wyjazd dla obu dziewczyn oznacza coś innego. Alex chce zwiedzać i poznawać kulturę kraju, natomiast Rosie woli imprezować i uganiać się za mężczyznami. Po pewnym czasie kontakt z dziewczynami się urywa i nikt nie ma pojęcia co się z nimi dzieje. Tamtejsza policja niewiele robi, aby rozwiązać sprawę. Detektyw Bob Sparks i reporterka Kate Waters jako jedyni dają z siebie wszystko, aby rozwikłać zagadkę zaginięcia dziewczyn.

To już kolejna książka (po „Wdowie” i „Dziecku”) z udziałem reporterki Kate Waters, ale znajomość poprzednich części nie jest konieczna – sama ich nie przeczytałam. Powieść jest napisana w rewelacyjny sposób i czyta się ją z zapartym tchem. Ma dość sporą objętość, ale to wcale to nie przeszkadza, bo akcja jest naprawdę interesująca i wciągająca od samego początku. Ilość stron może niektórych przytłaczać, ale rozdziały są krótkie i dzięki temu czyta się ją szybko i z zainteresowaniem.

Autorka prowadzi narrację w taki sposób, że powoli wciągamy się w historię, a potem nie możemy się od niej oderwać. Sama fabuła i wątek zaginięcia młodych dziewczyn w Tajlandii wydaje się być bardzo tandetny i mocno oklepany. Nic bardziej mylnego. Mamy tu do czynienia nie tylko z typowym zaginięciem, ale również z rodzinnymi dramatami, problemami dorastania i jeszcze wieloma innymi elementami życia codziennego. Dochodzi do tego jeszcze wątek kryminalny, który intryguje i zaciekawia oraz nadaje książce dodatkowych walorów. Zakończenie to po prostu majstersztyk i zaskoczy Was w 100 %… Podsumowując,  „Podejrzany” jest naprawdę godny polecenia, a miłośnikom thrillerów psychologicznych na pewno przypadnie do gustu. 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Czarna Owca.

Ewa

Fiona Barton „Podejrzany”

Tytuł oryginalny: The Suspect
Tłumaczenie: Agata Ostrowska

Wydawnictwo Czarna Owca
Data premiery: 12.03.2020
Liczba stron: 560
ocena: 8,5/10