KotBorysCzyta: Steven Levenkron, Abby Levenkron „Skradzione jutro”

skradzione jutro
Obraz Mariangela Castro (Mary) z Pixabay

Steven Levenkron psychoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem w swojej książce „Skradzione jutro” porusza bardzo trudny temat, który z jednej strony wywołuje oburzenie społeczeństwa, a z drugiej brak zrozumienia i czasem nawet pogardę dla ofiar. Molestowanie seksualne, bo o nim właśnie pisze, potrafi odcisnąć niewyobrażalne piętno na swoich ofiarach, zwłaszcza jeśli są nimi dzieci, a oprawcami najbliżsi członkowie rodziny, czyli ludzie, którzy powinni być oparciem i dawać  poczucie bezpieczeństwa.

Dziewczynka, która jest molestowana lub wykorzystywana seksualnie bardzo często traci poczucie własnej wartości i niejednokrotne obarcza się winą za to, co się wydarzyło. Traci szacunek do samej siebie, a w niektórych przypadkach czuje obrzydzenie do własnego ciała. Jej kobiecość jest dla niej przekleństwem. Niestety wstyd i strach przed brakiem zrozumienia powstrzymuje wiele z nich przed zdradzeniem skrywanego sekretu przez wiele lat, co ma bardzo przykre konsekwencje i odbija się na ich dorosłym życiu.

Książka „Skradzione jutro” została podzielona przez autorów na cztery części. Każda z nich napisana prostym i zrozumiałym językiem dzięki czemu jest przystępna dla każdego. Pierwsza z nich „Wtedy i teraz” przybliża nam pokrótce problem molestowania seksualnego, definicje pojęć związanych z tym zagadnieniem oraz mechanizmy obronne stosowane przez ofiary.

W drugiej, według mnie najtrudniejszej do przeczytania części, poznajemy indywidualne przypadki siedemnastu kobiet, które doświadczyły molestowania seksualnego w dzieciństwie. Każda z nich była lub nadal jest pacjentką doktora Stevena Lavenkrona. Bardzo zaskakujące jest to, że spośród tych siedemnastu kobiet tylko dwie zgłosiły się na terapię z powodu molestowania seksualnego. Pozostałe były kierowane do psychoterapeuty z powodów tj.  zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia), samookaleczenia czy uzależnienia (alkohol, narkotyki, seks). Co tak naprawdę było tylko skutkiem traumatycznych przeżyć z dzieciństwa.

W kolejnej części „Czym jest „Skradzione jutro”” poznajemy pojęcie traumy i urazu psychicznego oraz dowiadujemy się jaki mają wpływ na funkcjonowanie mózgu i stosunek kobiety do własnej osoby, swojego ciała czy relacji z innymi ludźmi.

Ostatnia, czwarta część, skupia się na tym, jak należy pomagać kobietom, które były molestowane lub wykorzystane w dzieciństwie. Jak ważna jest pomoc specjalistów i odpowiednie podejście do problemu. Doktor Steven Lavenkron podkreśla, że leczenie ofiar molestowania jest trudne, czasochłonne i wymaga wiele zrozumienia i cierpliwości. Niejednokrotnie  zaburzenia, z którymi zgłaszają się pacjentki (anoreksja, samookaleczenia) prowadzą do zagrożenia ich zdrowia i życia, dlatego na początku trzeba się skupić na nich, a dopiero potem można leczyć prawdziwą przyczynę tych problemów.

„Skradzione jutro” autorstwa Stevena i Abby Lavenkron to co prawda książka adresowana do terapeutów i ofiar wykorzystywania seksualnego, ale moim zdaniem warto ją przeczytać. Ze względu na tematykę nie jest to lekka lektura i musiałam ją często odkładać, aby ochłonąć, ale uważam, że jeśli poznamy mechanizmy obronne i zachowanie dziecka, które zostało wykorzystane seksualnie, będziemy w stanie zareagować wcześniej na jego krzywdę i być może nawet zapobiec spustoszeniu i konsekwencjom jakie pociąg za sobą ten straszny proceder.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Czarna Owca.

#KotBorysCzyta

Steven Levenkron, Abby Levenkron „Skradzione jutro”

Tytuł oryginalny: Stolen Tomorrows
Tłumaczenie: Beata Ziemska

Wydawnictwo Czarna Owca
Data premiery: 12.02.2020
Liczba stron: 264
ocena: 8/10