KotBorysCzyta: Sarah Bailey „Mroczne jezioro”

mroczne jezioro
Obraz Little MiMi z Pixabay

Smithson jest małym miasteczkiem w górach, jednym z tych, w którym każdy zna swojego sąsiada i wie o nim prawie wszystko. Mieszkańcy prowadzą tam spokojne życie skupione wokół rodziny, pracy i obowiązków dnia codziennego. Wszystko się zmienia, gdy pewnego dnia jeden z nich podczas swej codziennej przebieżki znajduje ciało młodej kobiety unoszące się na tafli jeziora i otoczone czerwonymi różami. Zamordowana kobieta to Rosalind Ryan – młoda i piękna nauczycielka, pracująca w szkole nieopodal miejsca zbrodni.

Do rozwiązania tej sprawy zostaje przydzielona detektyw Gemma Woodstock, która jak się okazuje, znała ofiarę przed laty. Obie kobiety chodziły razem do jednego liceum. Do tego samego, w którym zamordowana pracowała później jako nauczycielka. Aby móc prowadzić to śledztwo detektyw Gemma umniejsza ten fakt. Przecież w tak małym miasteczku każdy się zna, a szkolę skończyły dziesięć lat temu..

Znalezienie mordercy nie będzie łatwe. Bo kto mógł zamordować kobietę, którą wszyscy lubili i która nie miała żadnych wrogów? Jednak Rosalinde była zamknięta w sobie i jak każdy miała swoje tajemnice. Co doprowadziło do tej tragedii i jaki związek ma z tym przeszłość detektyw Woodstock?  

Bardzo podoba mi się w książkach łączenie przeszłości z teraźniejszością, co do tej pory silnie kojarzyło mi się ze szwedzkimi kryminałami. Ten zabieg zastosowała również autorka „Mrocznego jeziora” i zrobiła to bardzo umiejętnie rozbudzając moją ciekawość z rozdziału na rozdział i budując napięcie, które uniemożliwiało odłożenie książki.

Niejasna przeszłość i skomplikowana teraźniejszość głównej bohaterki – detektyw Woodstock – dodała smaczku głównej fabule. Autorka przedstawia nam Gemmę nie tylko jako panią detektyw muszącą radzić sobie w  środowisku pracy zdominowanym przez mężczyzn, ale również pokazuje ją jako matkę, żonę i kochankę zmagającą się z trudnymi życiowymi decyzjami, przez co czytelnik nie tylko zastanawia się nad tym, kto zamordował piękną Rose, ale również jest ciekawy jak potoczą się losy głównej bohaterki.

„Mroczne jezioro” to pierwsza powieść napisana przez Sarah Bailey, która do tej pory  pisała tylko krótkie opowiadania. Muszę przyznać, że jestem zachwycona tym debiutem. Książkę czyta się bardzo przyjemnie i ciężko się od niej oderwać. Ciekawa fabuła, rozbudowane postaci, mroczne tajemnice i zaskakujące zakończenie to najważniejsze cechy dobrego thrillera i w „Mrocznym jeziorze” możemy znaleźć je wszystkie. I chociaż udało mi się odgadnąć kto jest mordercą już w połowie książki (jestem maniaczką kryminałów i pewnie dlatego :P) to dla wielu osób na pewno będzie to duże zaskoczenie.

„Mroczne jezioro” to pierwsza książka z serii, w której poznajemy postać detektyw Gemmy Woodstock i mam nadzieję, że będę jeszcze miała okazję sięgnąć po kolejne.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Editio Black.

Kot Borys Czyta

Sarah Bailey „Mroczne jezioro”

Tytuł oryginalny: The Dark Lake (Gemma Woodstock #1)
Tłumaczenie: Joanna Sugiero

Wydawnictwo Editio Black
Data premiery: 29.01.2020
Liczba stron: 472
ocena: 9/10