Recenzja Ewy: Anna Bichalska „Dom po drugiej stronie jeziora”

dom po drugiej stronie jeziora
Obraz Stafford GREEN z Pixabay

„Dom po drugiej stronie jeziora” Anny Bichalskiej to ciepła powieść o pewnej rodzinie. Poznajemy historię dwóch głównych bohaterek. Mamy rok 1928, kiedy Maria przyjeżdża do domu nad jeziorem w Błękitnych Brzegach, aby objąć posadę guwernantki dwóch sióstr Matyldy i Adeli. Skrywa pewną tajemnicę, chce rozwikłać zagadkę z przeszłości, której rozwiązanie może być niebezpieczne.
Przenosimy się do roku 2017 i poznajemy Małgorzatę, która zjawia się z malutką Zosią w domu Matyldy. Kobieta skrywa tajemnicę i dźwiga brzemię swojej przeszłości. Jak los połączy obie kobiety i jak wydarzenia z przeszłości wpłyną na ich życie? Tę książkę trzeba po prostu przeczytać, aby się tego dowiedzieć, bo naprawdę warto.

Jest to opowieść pełna ciepła i miłości, a do tego bardzo życiowa i jak najbardziej realistyczna. Autorka ma bardzo lekki styl co sprawia, że książkę czyta się z wielką przyjemnością i bardzo szybko, bo fabuła jest bardzo ciekawa. Poznajemy bohaterki, ich wzloty i upadki, i się z nimi utożsamiamy, bo przecież takie jest życie. Raz pod górkę, a raz z górki. Sam fakt, że poznajemy historię z perspektywy tego, co było kiedyś i tego, co jest dzisiaj sprawia, że książkę czyta się z jeszcze większym zainteresowaniem, bo cały czas zastanawiamy się co łączy oba wątki. Mamy nie tylko tajemnicę, której rozwiązanie chcemy poznać, ale również pełną emocji historię, od której nie można się oderwać.

„Dom po drugiej stronie jeziora” pozostawiła we mnie pewien niedosyt i nutkę melancholii, bo niesie ze sobą przesłanie: 

„Doceniajmy to, co mamy. Doceniajmy swoich bliskich, bo nigdy nie wiadomo, jak długo z nami będą. Może lata, może tylko kilka miesięcy, dni, a może właśnie teraz to ta ostania chwila, ostatnie oddalające się kroki, ostatnie słowa, ostatnie trzaśnięcie drzwiami, którymi ktoś właśnie opuszcza na zawsze nasz świat.”

Przeczytajcie ją, bo naprawdę warto, jest to fascynująca historia, opisana w bardzo przyjazny sposób. Po przeczytaniu zastanówcie się na chwilę nad swoim życiem i Waszymi bliskimi, bo faktycznie nie wiemy, kiedy po raz ostatni ich zobaczymy…

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Harper Collins.

Ewa

Anna Bichalska „Dom po drugiej stronie jeziora „

 

Wydawnictwo Harper Collins
Data premiery: 05.02.2020
Liczba stron: 464
ocena: 8/10 (rewelacyjna)