Recenzja Ewy: Zbigniew Zborowski „Głos przeszłości”

głos przeszłości
Obraz Monica Volpin z Pixabay

„Głos przeszłości” Zbigniewa Zborowskiego to dwie historie, które mają miejsce w Warszawie. Jedna dzieje się współcześnie, a druga w czasie wojny, gdzie w warszawskim getcie giną młode kobiety. Nikt specjalnie się tym nie interesuje i nikt nie szuka sprawcy. W tym samym czasie w getcie pojawia się podoficer oddziału AK Jerzy Popławski. Ma do wykonania tajną misje, ale niespodziewanie ten zdeklarowany antysemita zakochuje się w żydówce Cyli. Druga historia to współczesna Warszawa, gdzie poznajemy głównego bohatera Piotra Hamera. Jest on recydywistą, który stara się po wyjściu z więzienia prowadzić uczciwe życie. Pracuje w hospicjum, gdzie zaprzyjaźnia się z młodą dziewczyną o imieniu Lusia. Obie historie przeplatają się ze sobą, a łączy je miłość, zagadka i zbrodnia z przed lat.

Książkę czyta się naprawdę rewelacyjnie. Bardzo spodobała mi się fabuła. To co było kiedyś i to co jest teraz wiele łączy, i przeszłość ma wpływ na to, co dzieje się obecnie. Historia naprawdę zaskakująca i nieprzewidywalna, ale z drugiej strony jak najbardziej realna. Czytałam ją z wielką przyjemnością, bo autor ma interesujący i lekki styl. Do tego tak prowadzi akcję, że nie sposób się nudzić. Czytelnik raz czyta o teraźniejszości, a za chwilę przenosi się w przeszłość i jest ciekawy, co i gdzie się wydarzy, i jak te wydarzenia będą ze sobą powiązane.

Dobór bohaterów jest intrygujący, zaskakujący, ale idealnie trafiony. Mamy zagorzałego antysemitę, który zakochuje się w Żydówce i recydywistę o złotym sercu, który opiekuje się śmiertelnie chorą młodą dziewczyną. Niby same sprzeczności, ale jak najbardziej realne, a to bardzo uatrakcyjnia książkę.

Tematyka czasów powojennych nie jest mi bliska, ale książkę przeczytałam z wielką przyjemnością. Czy ją polecam? Zdecydowanie tak, bo z każdą przeczytaną stroną dowiadujemy się, co łączy obie historie. Do tego zakończenie, które jest na mega zaskakujące i nie do przewidzenia.  Jeżeli chcesz poznać ciekawą historię, a przy okazji zrelaksować się z dobrą powieścią, to „Głos przeszłości” jest zdecydowanie dla Ciebie.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Czarna Owca.

Ewa

Zbigniew Zborowski „Głos przeszłości”

 

Wydawnictwo Czarna Owca
Data premiery: 05.06.2019
Liczba stron: 376
ocena: 9,5/10