Recenzja Ewy: Adam Higginbotham „O północy w Czarnobylu”

o północy w czarnobylu
Obraz Денис Резник z Pixabay

.„O północy w Czarnobylu” to książka, która opowiada o wszystkich aspektach awarii elektrowni w Czarnobylu. Śledztwo, propaganda, tajemnica i mity, które przyćmiły nieznaną historię największej katastrofy nuklearnej XX wieku.

Autor w drobiazgowy sposób opisuje zasadę działania reaktora, a przeplata to wątkami społecznymi i naukowymi. Z jednej strony jest to historia zwykłych ludzi, którzy brali udział w budowie elektrowni, a z drugiej to książka popularnonaukowa, która w jasny sposób tłumaczy reakcje fizyczne i chemiczne zachodzące podczas pracy reaktora. Aspekt naukowy tej książki jest niezbędny do zrozumienia wszystkich wydarzeń, które miały miejsce przed, w trakcie i po awarii reaktora.

Jest to rewelacyjny reportaż, który w kompetentny i wnikliwy sposób opisuje szczegóły katastrofy w Czarnobylu. Mało kto wie, że jeszcze przed tą słynną awarią, doszło tam wcześniej do groźnego incydentu. Autor pokazuje, jak ZSSR było zapatrzone w siebie i jak KGB potrafiło zatuszować i ukryć każdą sprawę. Z jednej strony widzimy ludzi u władzy, którzy chcą pokazać całemu światu, że ZSSR jest wspaniały, a z drugiej strony walkę ludzi o zapobieganie skutkom wybuchu reaktora, ich poświęcenie i śmierć. Pokazane jest również jak katastrofa wpłynęła na tych, którym udało się przeżyć.

Należę do pokolenia, które piło płyn Lugola, który miał przeciwdziałać skutkom po awarii w Czarnobylu. Z opowieści rodziców wiem, że nie tak łatwo było go zdobyć. Może tym bardziej emocjonalnie podeszłam do książki, bo w sposób pośredni ta sprawa dotyczyła też mnie. Czytając ją czułam wzburzenie i niechęć do ludzi będących u władzy w ZSSR. Nie mogę pojąć, dlaczego oni ukrywali prawdę? Przecież każdy popełnia błędy. „Nie myli się ten, kto nic nie robi”

Autor relacjonuje te wydarzenia krok po kroku, dzięki czemu poznajemy całą historię od podstaw.  Posługuje się przy tym takim językiem, że nawet laik zrozumie zawiłości pracy reaktora. Dziękuję pisarzowi za przybliżenie mi wszystkich wydarzeń dotyczących awarii elektrowni w Czarnobylu. Wszystkich zainteresowanym tą tematyką gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu SQN.

Ewa

Adam Higginbotham „O północy w Czarnobylu”

Tytuł oryginału: Midnight in Chernobyl: The Untold Story of the World’s Greatest Nuclear Disaster
Przekład: Robert Filipowski
Wydawnictwo SQN
Data premiery: 02.10.2019
Liczba stron: 542
ocena: 9/10