Małgorzata Oliwia Sobczak „Czerwień” #Ewa_pisze

czerwieńAkcja powieści ma miejsce w Sopocie, gdzie dochodzi do makabrycznej zbrodni, a ofiarą jest młoda kobieta, bestialsko okaleczona. Sprawa prowadzona jest bardzo pobieżnie i nie doprowadza do skazania winnego. Po 17 latach dochodzi do identycznej zbrodni. Czy coś łączy obie sprawy poza podobieństwem obu dziewczyn, czy to zwykł zbieg okoliczności? Czy tym razem uda się znaleźć sprawcę? Prokurator Bliski zrobi wszystko, aby skazać mordercę młodych dziewczyn.

Małgorzata Oliwia Sobczak ma intrygujący sposób prowadzenia akcji. W umiarkowany sposób dawkuje nam informację na temat zbrodni i wprowadza wątki głównych bohaterów. Opisy są dość obszerne, ale nadaje to powieści niepowtarzalny klimat.

Akcja przebiega dwutorowo. Pierwsza dzieje się w teraźniejszości, a druga ma miejsce w latach 90-tych, kiedy cofamy się do czasów przed pierwszym morderstwem. Sprawia to, że książkę czyta się w sposób bardzo przyjemy. Wprowadzenie wątku środowiska mafijnego jeszcze bardziej uatrakcyjnia książkę. Dla mnie dodatkowo zaskakujący jest sposób opisywania postaci. Momentami czułam, że bohaterowie są ważniejsi i mi bliżsi, niż sprawa samego morderstwa i ukarania winnego. Chciało się wiedzieć o nich więcej, bo relacja z ich życia była naprawdę fascynująca. Ale chociaż było to bardzo interesujące, z drugiej strony spowalniało trochę akcję związaną z rozwiązaniem sprawy morderstwa.

Co do finału zbrodni na młodych dziewczynach, mam jedno zastrzeżenie: niestety autorka pod koniec dała zbyt wiele jasnych wskazówek i tak naprowadzała czytelnika, że każdy od razu domyślał się co, kto i dlaczego. Zakończenie książki nie było więc dla mnie zaskoczeniem. Gdyby tak szybko nie ujawniła pewnych faktów, to nigdy bym się nie domyśliła, kto stoi za morderstwem młodych dziewczyn.

Podsumowując, „Czerwień” to niezły kryminał i udany debiut autorki, który błyskawicznie się czyta. Dodatkowo, jeżeli ktoś zna okolice Trójmiasta, a w szczególności Sopotu, to czytając, będzie miał te miejsca przed oczami, bo opisy są naprawdę rzetelne, drobiazgowe i bardzo realistyczne.

Ogólnie książka godna polecenia. Miłej lektury.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu W.A.B.

Ewa

Małgorzata Oliwia Sobczak „Kolory zła. Czerwień”

 

Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery: 04.09.2019
Liczba stron: 384
ocena: 8,5/10