Kartka z bujo: maj 2019

Moja #kartkazbujo tym razem mocno opóźniona, ale nie mogłam pominąć tego miesiąca i tylu świetnych premier książkowych!

PRZECZYTANE w kwietniu
Miesiąc zaczęłam ze zbiorem opowiadań „Kociarz” – próbuję się przekonać do tej formy, ale z Kristen Roupenian i jej specyficznym stylem nie było łatwo, niektóre opowiadania trafiały w mój gust, inne zupełnie odlatywały. „Niewyjaśnione tajemnice” to próba przybliżenia zagadek, które czasem od tysiącleci dręczą ludzkość (np. zaginiona Atlantyda), autor przedstawiał naukowe fakty i teorie spiskowe. Merytorycznie ciekawa, choć wydanie ma pewne wady. „Skradzione dziecko” to thriller o rodzinie zastępczej i rodzicu, który chce odzyskać oddane przed laty dziecko. Potem przeczytałam „Chilli”, zupełnie nie wiedziałam czego spodziewać się po debiutanckiej książce Poli Rewako, ale było zaskakująco dobrze. Z przyjemnością wróciłam do Starej Leśnej i przeczytałam ostatnią część obyczajowej trylogii „Ogród Zuzanny”. „Skończona gra” to pierwsza książka, którą przeczytałam na Legimi. Pamiętam, jak zachwycałam się rok temu „Małżeńską grą”, niestety kontynuacja nie była już tak dobra (więcej na temat tej powieści kilka akapitów niżej). Ostatnią książką w kwietniu była „Złota klatka” Camilli Lackberg. To moje pierwsze spotkanie z tą szwedzką mistrzynią kryminałów i thriller w jej wydaniu bardzo mi się spodobał.

PREMIERY w maju
Maj obfitował w wiele ciekawych premier, szczęśliwie wszystkie mam już na półce i nie mogę się doczekać, kiedy przeczytam.
15.05 | Katarzyna Berenika Miszczuk „Jaga” | W.A.B.
15.05 | Wojtek Miłoszewski „Kontra” | W.A.B.
15.05 | Caroline Kepnes „Ty” | W.A.B.
15.05 | Adriana Locke „Zapisane w bliznach” | Wydawnictwo Szósty Zmysł
15.05 | Katarzyna Michalak „Zagubiona” | Wydawnictwo Mazowieckie
15.05 | Emilia Wituszyńska „Niebezpieczna gra” | Wydawnictwo Kobiece
15.05 | Malgorzata Falkowska „Nagranie” | Wydawnictwo Kobiece
15.05 | Lesley Kara „Plotka” | Wydawnictwo Otwarte
15.05 | Joanna Opiat-Bojarska „Kryształowi. Łatwy hajs” | Wydawnictwo Muza
21.05 | Francis Duncan „Morderstwo ma motyw” | Wydawnictwo Zysk i S-ka

CZYTAM Z LEGIMI
Od kwietnia Biblioteka w Gliwicach ma umowę z Legimi i oferuje czytelnikom darmowy abonament ważny do końca grudnia tego roku. Oczywiście musiałam skorzystać i chociaż nie mam czytnika (coraz poważniej zastanawiam się nad jego zakupem), zdążyłam już przeczytać 2 książki. A przy kolejnych 2 (zaczęłam „365 dni” Bianki Lipińskiej i chociaż naprawdę lubię erotyki, w tym przypadku bohaterka nie trafiła w mój gust) stwierdzić, że to będzie strata czasu. Jestem zachwycona Legimi i możliwością natychmiastowego dostępu do takiej ilości książek, w tym nowości! Gdyby tylko doba miała więcej godzin! I gdybym tylko nie miała tylu nieprzeczytanych książek na półkach. Polecam sprawdzić, może Twoja biblioteka też oferuje taką możliwość 🙂

Tom O’Neill, Dan Piepenbring „Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood”
Wydawnictwo Akurat, premiera 17.07.2019
Kilka dni temu otrzymałam od wydawnictwa folder z pierwszym rozdziałem książki. Zaczyna się interesująco, na pewno sięgnę po całą książkę.

Opis wydawcy:

Mija właśnie 50 lat od chwili, kiedy Charles Manson zleca członkom swojej sekty brutalne morderstwa w Hollywood. W ciągu dwóch dni ginie siedem osób, w tym Sharon Tate, żona Romana Polańskiego. Pół wieku później Tom O’Neill publikuje demaskatorski reportaż oparty na nieznanych bądź zatajonych faktach, zeznaniach i dokumentach, obalający oficjalną wersję tych wstrząsających wydarzeń. Jeśli myślisz, że znasz prawdę, mylisz się. „Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood” to efekt ponad 20-letniego dziennikarskiego śledztwa. Co naprawdę wydarzyło się latem 1969 roku? Czy Manson został słusznie skazany? Co zataiła policja? Dowiesz się już 17 lipca, trzy tygodnie przed wejściem do kin poruszającego ten sam temat nowego filmu Quentina Tarantino „Pewnego razu w Hollywood”.

C.D. REISS „SKOŃCZONA GRA”
Wydawnictwo Kobiece, premiera 30.11.2018, ocena 4/10

Pamiętam jak bardzo przeżyłam to, że „Małżeńska gra” skończyła się tak, jak się skończyła. Bo pierwsza część bardzo mi się podobała, przede wszystkim była dla mnie czymś świeżym w literaturze erotycznej. Dominacja i uległość, od czasów Greya, już rzadko przewijała się w romansach, które czytałam. A dodatkowym atutem powieści był moment, w którym historia się zaczynała. Nie początek, a koniec małżeństwa.
Druga część bardzo mnie zawiodła – niezdecydowanie bohaterów, ich sprzeczne uczucia i opisy seksu. Nie podobało mi się połączenie poszukiwania progu bólu i wytrzymałości podczas z seksu z rozmyślaniami głównej bohaterki, kim dla niej jest ten mężczyzna.
I teraz nie wiem, czy teraz podobnie odebrałabym „Małżeńską grę”, czy ta książka była o wiele gorsza, może minęło zbyt dużo czasu, może zmienił mi się nieco literacki gust. Miałam wrażenie, że autorka nie ma pomysłu na drugą część. Pierwsza zakończyła się spektakularnie. Druga była dla mnie tylko błądzeniem we mgle i powinna się zakończyć o wiele szybciej.

LIFESTYLE

W maju świętowaliśmy roczek Olgi i moje urodziny. Była majówka z mleczami. I spotkanie autorskie z Katarzyną Puzyńską. Nasz przydomowy ogródek powoli zaczyna nabierać kształtu. A na blogu zaczęły pojawiać się posty z serii KotBorysCzyta 🙂

OSTATNIO NA BLOGU