Katarzyna Bonda „Czerwony Pająk”

czerwony pająkCykl Cztery żywioły Saszy Załuskiej to łącznie ponad trzy tysiące stron dobrego polskiego kryminału autorstwa Katarzyny Bondy. A „Czerwony Pająk” jest idealnym zwieńczeniem tej tetralogii. Dlatego jeśli jeszcze nie znasz „Pochłaniacza„, „Okularnika” i „Lampionów” koniecznie je przeczytaj, zanim sięgniesz po ostatni tom. A ja żałuję, że „Pochłaniacza” przeczytałam 3 lata temu i zatarły mi się już szczegóły tej i kolejnych powieści, zwłaszcza że akcja „Czerwonego Pająka” ponownie wraca do Gdańska i jego mrocznego nieoficjalnego półświatka.

Pół roku po uprowadzeniu Karoliny Sasza, genialna profilerka gdańskiej policji, przestała wierzyć w skuteczność poszukiwań legalnymi sposobami. Postanowiła zmierzyć się ze swoją przeszłością i prosić o pomoc ludzi, z którymi wolałaby nie mieć kontaktu. Ale posiadała coś, co ich interesowało, kartę przetargową, która mogła jej pomóc uratować córkę. Tylko czy sama wyjdzie z tego żywa? Nie bez powodu żywiołem „Czerwonego Pająka” jest woda…

Odkrywanie przeszłości Saszy okazało się emocjonującą przygodą. Każda kolejna scena z jej życiorysu wprawiała mnie w zdumienie i powoli przekreślała wizerunek profilerki, który wykształtował się w poprzednich powieściach. Wiedziałam, że główna bohaterka ma swoje tajemnice, czekałam na ich rozwikłanie. Ale nie spodziewałam się tego, co mogę odkryć na jej temat. Nie domyślałam się też, jakie znaczenie i jak wielką siłę rażenia mogą mieć przechowywane przez nią od lat dokumenty, ani na co byli gotowi ci, którzy chcieli je zdobyć.

W powieści przewija się całe mnóstwo postaci, niektóre wspominane w poprzednich częściach. W tej dużej grupie jest jednak zadziwiająco niewiele osób, którym Sasza mogłaby zaufać. Dawne przyjaźnie i sojusze przestały się liczyć. A zaufanie niewłaściwym ludziom mogłoby poskutkować śmiercią jej lub jej córki. Dlatego Sasza musiała stać się bezwzględna. Zapomnieć o sentymentach. Żeby zwyciężyć musiała skupić się na trzech uczuciach. Miłości do córki. Nieufności. Determinacji. Już dawno straciła rachubę, kto jest jej przyjacielem, a kto wrogiem. Wiedziała tylko, że tych drugich jest zdecydowanie więcej. Komu może zaufać, a kogo powinna się wystrzegać, jeśli chce jeszcze zobaczyć córkę i zachować życie?

Akcja książki została podzielona na kilka części. Katarzyna Bonda przenosiła czytelnika w czasie, pokazując sceny, nawet sprzed trzydziestu lat, które pośrednio doprowadziły do dzisiejszych problemów Saszy. Wydarzenia te miały też wpływ na przeszłość Polski, rozgrywały się sceny, które zmieniały sytuację polityczną kraju, a ich koordynatorem były polskie i zagraniczne tajne służby. Szeroko rozwinięte wątki szpiegowskie czytało się niczym dobrą powieść sensacyjną, autorka kreuje (bo wolałaby nie używać słowa „opisuje”) szarą rzeczywistość, czasem niepokojąco zbieżną do tej, którą aktualnie przeżywamy, odsłaniającą polityczno-gangsterskie powiązania, sugerując, kto posiada realną władzę w kraju.

Lektura tej książki wymagała ode mnie skupienia. Mnogość postaci, wydarzeń, zmienne relacje i układy między nimi, łatwo było się pogubić. Zresztą główna bohaterka również często błądziła, nie wiedząc, kto aktualnie jest jej sojusznikiem i ufając nieodpowiednim osobom. „Czerwony Pająk” to wyzwanie czytelnicze, pełne mylnych tropów i niedopowiedzeń, szalonych teorii i mocnych zaskoczeń. Nie zliczę, ile razy dałam się zmylić, jak często łapałam się na rozwiązania podane na tacy. Chyba nie muszę dodawać, że podobała mi się prowadzona przez autorkę gra, że chętnie wpadałam w zastawione na czytelnika pułapki. I, że w żaden sposób nie byłam w stanie przewidzieć, jak potoczy się akcja. Katarzyna Bonda po raz kolejny udowodniła, że pisze świetne kryminały. Książki, które mimo sporej objętości (choć według mnie to duża zaleta) bardzo dobrze się czyta i które zaskakują na wielu płaszczyznach, pokazując pomysłowość i przygotowanie autorki.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Muza S.A.

Katarzyna Bonda „Czerwony Pająk”

Wydawnictwo Muza S.A.
Data premiery: 23.05.2018
Liczba stron: 816
ocena: 8/10 (rewelacyjna)

Cykl Cztery żywioły Saszy Załuskiej:
1. Pochłaniacz
2. Okularnik
3. Lampiony
4. Czerwony Pająk