Whitney G. „Domniemanie niewinności” – Oskarżyciel & Niewinna

domniemanie niewinnościDziś podwójna recenzja, bo o dwóch pierwszych tomach serii Domniemanie niewinności, „Oskarżyciel” i „Niewinna” nie da się pisać osobno. Pierwsza część zgrabnie przechodzi w drugą, a obie tworzą historię, od której ciężko się oderwać i pozostawiają z uczuciem niedosytu.

Oskarżyciel

Bolesne doświadczenia z przeszłości sprawiły, że Andrew Hamilton, świetny prawnik i przystojny mężczyzna, nie szukał żadnych związków, u ludzi cenił szczerość, a jego znajomość z kobietami trwała tylko jedną noc. Ale wirtualna relacja z Alyssą już od wielu miesięcy rozpalała jego wyobraźnię, a jej nieugięte zasady odnośnie niespotykania się pozwoliły im nawiązać specyficzną przyjaźń. Do czasu, gdy jego firma zatrudniła atrakcyjną stażystkę i Andrew odkrył, że Alyssa go okłamała…

Niewinna

Alyssa, a właściwie Aubrey przekonała się, że nieskazitelny Andrew też wiele przed nią ukrył. W ich wzajemnych relacjach niechęć przeplatała się z pożądaniem, a kłamstwa z tajemnicami z przeszłości. Czy Andrew jest w stanie zdradzić Aubrey tak pilnie strzeżone tajemnice i zmienić dla jakiejkolwiek kobiety swoje zasady?

To kto jest winny?

Brzmi enigmatycznie, prawda? Ale zapewniam, że bardzo szybko zrozumiesz, co w fabułach obu części najważniejsze. Seks. Opisany bez zbędnych upiększeń i zdrobnień, czasem lekko wulgarnie, ale bez wykraczania poza granice dobrego smaku. Gorący, namiętny, czasem powodowany chęcią pokazania władzy. Zawsze będący dla bohaterów spełnieniem. Nic więc dziwnego, że Aubrey tak łatwo ulegała Andrew, że jej postanowienia znikały wraz z każdym pocałunkiem. Jej wiek był pewnym usprawiedliwieniem, ale na szczęście zdarzały jej się momenty buntu, kiedy próbowała walczyć o siebie w ich relacji, tak, jak robiła to w pozostałych sferach swojego życia, łącząc dwie pasje. Obydwoje ze zdumieniem odkrywali, jak mocno ich do siebie ciągnie i nie miało to nic wspólnego ze zdroworozsądkowym podejściem, które próbowali, bezskutecznie, zachować w pracy. Zresztą ich relacja była gorąca jeszcze zanim po raz pierwszy się spotkali i nie ma tu na myśli pasjonujących dyskusji na tematy prawnicze…

Powieści miejscami okazywały się schematyczne, z atrakcyjną parą głównych bohaterów, zrządzeniem losu skazanych na swoje towarzystwo. Z kobietą, która nie mogąc się oprzeć, musi dopasować się do surowych zasad dominującego mężczyzny. Ale od powieści erotycznych nie wymagam skomplikowanej fabuły. Ważne, by akcja książki nie nudziła, bohaterowie mieli swoje tajemnice, a ich wspólne sceny pobudzały wyobraźnię. Dlatego spodobało mi się, że w sekretach z przeszłości Andrew nie ma sobie równych, a autorka bardzo małymi porcjami dozowała informacje o nim, mocno pobudzając moją ciekawość i urywając akcję w kluczowych momentach. Ale mam wrażenie, że Aubrey również nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i może także sporo namieszać w tej historii.

Co dalej?

„Oskarżyciel” i „Niewinna” to książki, które bardzo szybko się czyta, nie tylko ze względu na niewielką objętość (sto stron!). Liczne dialogi, smsy i maile przyspieszały bieg wydarzeń, w którym nie było miejsca na monotonię. Przyznam, że trochę nie rozumiem, z jakich względów obie te historie nie zostały wydane jako jedna książka z mocnymi zwrotami akcji. Ale cieszę się, że mogłam je poznać, takie powieści zawsze stanowią lekką rozrywkę oraz miłą odskocznię od codzienności i trochę trudniejszych tematów. Cieszę się też, że obie miały swoją premierę w Polsce tego samego dnia. Inaczej pewnie miałabym żal do Wydawnictwa Kobiecego, że kazało mi czekać kolejne miesiące na rozwinięcie akcji uciętej w tak kluczowych momentach, gdy właśnie zaczęłam się rozsmakowywać w tej historii, jak było w przypadku nagłego i zbyt szybkiego zakończenia „Oskarżyciela”. Teraz pozostaje jedynie ćwiczyć cierpliwość w oczekiwaniu na kolejną część, tym razem szczęśliwie zapowiadaną jako dłuższą.

Za możliwość przeczytania książek dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

Whitney G. „Domniemanie niewinności. Oskarżyciel”

Tytuł oryginału: Reasonable Doubt: Volume 1
Tłumaczenie: Ryszard Oślizło
Wydawnictwo Kobiece
Data premiery: 08.03.2018
Liczba stron: 128
ocena: 7/10 (bardzo dobra)

Whitney G. „Domniemanie niewinności. Niewinna”

Tytuł oryginału: Reasonable Doubt: Volume 2
Tłumaczenie: Ryszard Oślizło
Wydawnictwo Kobiece
Data premiery: 08.03.2018
Liczba stron: 128
ocena: 7/10 (bardzo dobra)