Przedpremierowo! Tim Peake „Zapytaj astronautę”

zapytaj astronautęZastanawiałaś się kiedyś, jakie szkolenia musi przejść astronauta, zanim poleci w kosmos? Jakie uczucia towarzyszom spacerom kosmicznym? Jak wygląda codzienne życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)? Jak wielkie ryzyko podejmują ludzie, którzy decydują się opuścić naszą planetę? Albo jak pachnie kosmos? Jeśli odpowiedź brzmi tak, książka Tima Peake’a „Zapytaj astronautę. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podróżach i życiu w kosmosie” zdecydowanie trafi w Twój gust. A jeśli do tej pory o tym nie myślałaś, ta książka sprawi, że zaczniesz.

Waving at Europe
Waving at Europe – Tim Peake, 05.04.2016 www.flickr.com

Tim Peake to brytyjski astronauta. 15 grudnia 2015 wraz z dwoma towarzyszami Jurijem Malenczenko i Timem Koprą wsiadł na pokład rakiety Sojuz i poleciał na sześciomiesięczną misję na ISS. Po powrocie na Ziemię został zasypany pytaniami ludzi pragnących dowiedzieć się jak najwięcej o szczegółach jego niesamowitej przygody. W mediach społecznościowych zadawano mu pytania pod hasztagiem #askanastronaut i na podstawie odpowiedzi na nie powstała ta książka. Tim Peake podzielił zapytania na rozdziały: Start, Szkolenie, Życie i praca na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Spacery kosmiczne, Ziemia i przestrzeń kosmiczna, Powrót na Ziemię i Spojrzenie w przyszłość, tworząc spójną całość.

P: Co było najlepszą częścią twojego spaceru kosmicznego?
O: (…). Nieskrępowany działaniem grawitacji, nie odczuwając ciężaru skafandra kosmicznego i nie dostrzegając cienkiej osłony przed oczami, czułem się całkowicie oderwany – kompletnie oddzielony od Ziemi, cywilizacji i stacji kosmicznej. Miałem wrażenie, jakbym był mikroskopijnym obserwatorem w niezmierzonej przestrzeni wszechświata. Było to najbardziej niezwykłe i uczące pokory doświadczenie mojego życia.*

Masterclass - Tim
Masterclass – Tim Peake, 20.01.2016 / www.flickr.com

Jak zapewne wiesz, a jeśli nie wiesz, dowiesz się z lektury tej książki, by zostać astronautą, potrzebna jest szeroka wiedza z wielu dziedzin. Stąd obawiałam się, że Tim Peake, jako specjalista, może używać języka i sformułowań trudnych do zrozumienia dla ludzi nieznających tej branży. Na szczęście moje obawy okazały się bezpodstawne, mężczyzna odpowiadał na pytania w sposób przystępy i opisowy, starając się przybliżyć trudniejsze zagadnienia poprzez liczne porównania, a z jego odpowiedzi biła pasja i entuzjazm wobec tego, co robi. Nie znaczy to, że zrozumiałam całą teorię z jego wywodów, ale te mniej jasne fragmenty nie zrażały mnie do dalszego czytania. Dla lepszego zrozumienia opisywanych zagadnień, tekst jest bogato ilustrowany rysunkami, jednak to przede wszystkim zdjęcia zrobiły na mnie największe wrażenie. Podczas pobytu na orbicie okołoziemskiej Tim Peake miał okazję podziwiać naszą kulę ziemską z wielu perspektyw i robił mnóstwo zdjęć. Część z nich przesyłał od razu (tak, na ISS jest Internet) do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która publikowała je na swojej stronie na Facebooku.

Nie podejrzewałam się, że aż tak może mnie zaciekawić tematyka poruszana przez brytyjskiego astronautę. Jak wiele wysiłku i wiedzy naukowcy musieli włożyć w to, by na ISS uzyskać choć w przybliżeniu warunki podobne do ziemskich. Jak inaczej ciało pracuje w stanie nieważkości. Jak trudno jest się położyć spać, czy napić herbaty. Tim Peake odpowiadał na pytania z cierpliwością i humorem, odnosił się do filmów „Marsjanin” i „Grawitacja”, chętnie przytaczając zapadające w pamięć ciekawostki. Ale pod tymi zabawnymi historyjkami kryje się bardzo ciężka praca, wieloletnie szkolenia teoretyczne i praktyczne, poznawanie swoich reakcji w kryzysowych sytuacjach i ciągła świadomość grożącego niebezpieczeństwa. Podczas misji istnieje wiele momentów, gdy coś może pójść ie tak…

Zapinając pasy w rakiecie, z własnej woli rzucasz kostką, wiedząc, że możesz nie wrócić do domu.**

Spacewalk
Spacewalk – Tim Peake, 15.01.2016 / www.flickr.com

Cieszy mnie, że mimo wszystkich zawirowań politycznych na świecie, istnieje taki łączący wszystkich projekt jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, gdzie splatają się kultury amerykańska i rosyjska, a wspierają je agencje kosmiczne należące do różnych krajów. „Zapytaj astronautę” pozwala uzmysłowić sobie, jak wiele pytań, nie tylko do astronauty, jest jeszcze do zadania i jak wiele korzyści, choćby dla rozwoju medycyny, przynoszą badania prowadzone na ISS. I chociaż patrząc na tematykę można pomyśleć, że Wydawnictwo Kobiece wydało tym razem książkę dla mężczyzn, mam wrażenie, że ta pozycja zainteresuje wszystkie ciekawe świata osoby. U mnie pozostawiła niedosyt i chęć pogłębienia wiedzy – najlepiej znów podanej w tak przyjemnej formie. A tymczasem lubię zerknąć, gdzie aktualnie znajduje się ISS, obejrzeć pozostałe zdjęcia Tima Peake’a lub śledzić informacje na funpagu ESA.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

Tim Peake „Zapytaj astronautę. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podróżach i życiu w kosmosie” 

Tytuł oryginału: Ask an Astronaut
Tłumaczenie: Zbigniew Kościuk
Wydawnictwo Kobiece
Data premiery: 15.03.2018
Liczba stron: 264
ocena: 9/10 (wybitna)

 

*cytat ze stron 160-161
**cytat ze strony 241