Kate Hudson „Pretty happy”

pretty happyCo jakiś czas na rynku pojawiają się poradniki napisane przez różnego rodzaju celebrytów. Można odnieść wrażenie, że skoro najpierw ich walka o siebie była przedmiotem wielu ogólnie znanych plotek, gdy już udało im się wygrać, czy to lepszą figurę, czy lepsze życie, chcą na tym skorzystać – podzielić się swoją historią, opowiedzieć o sposobach, które się u nich sprawdziły. Zapewnić sobie dalszą popularność i zarobić. Przy tej okazji powstają autorskie poradniki, pełne ich zdjęć i opowieści o metodach, które zrewolucjonizowały ich życie. Czy jednak te porady w rzeczywistości są w stanie pomóc innym?

„Pretty happy. Przepis na pokochanie siebie” to propozycja znanej amerykańskiej aktorki. Poradnik dotyka różnych sfer życia, Kate Hudson nazywa je filarami i wyróżnia cztery: podtrzymywanie intuicyjnego związku ze swoim organizmem, lepsze odżywianie, ruch, uważność. Zgodnie z filozofią ajurwedyjską, postrzegającą organizm jako całość (ciało i umysł), aktorka przywołuje trzy typy osobowości – dosze, opisując ich mocne i słabe strony. By dowiedzieć się, która z doszy w Tobie dominuje, wystarczy wypełnić kwestionariusz zamieszczony w książce. I  tu dochodzę do najważniejszego aspektu tego poradnika – by wypełniać jego zalecenia, potrzebny będzie notes. Aktorka określa go jako „Twój zeszyt myśli” i sama nieustannie korzysta z tego sposobu, by notować to, co istotnie i to, co przeszkadza w uzyskaniu równowagi. „Twój zeszyt myśli” to miejsce, w którym zapisujesz drobne spostrzeżenia o sobie, robisz notatki, do których możesz wracać, które pozwolą Ci zobaczyć, jakie zmiany w Tobie zachodzą. Kate Hudson w swoim poradniku zadaje wiele pytań, na niektóre odpowiadałam z łatwością i przyjemnością (np. o ulubione dania), inne wymagały głębszego namysłu. Podczas czytania chętnie korzystałam z notatnika dołączonego do książki przez Wydawnictwo, ale w tym przypadku równie dobrze sprawdziłby się kalendarz z miejscem na notatki, czy Bullet Journal.

Twój zeszyt myśli to lustro wnętrza twojej głowy, serca i ciała. To dynamiczne i wciąż modyfikowane odbicie tego, co dzieje się wewnątrz ciebie, byś była świadoma całościowego obrazu siebie samej. *

Aktorka zastrzega, że nie jest specjalistką, ale chce podzielić się wiedzą, którą posiadła, kiedy szukała swojego sposobu na udane życie. Jej rady przeważnie są proste: dobrze się odżywiaj, ćwicz i bądź uważny, wsłuchaj się w swój organizm, by wiedzieć, czego naprawdę potrzebuje. Ale za tymi krótkimi słowami kryje się więcej zasad dotyczących choćby wybierania odpowiednich składników posiłków, sposobu na medytację i oczyszczanie. Kate Hudson przypomina, że w dzisiejszym świecie, w którym czas tak pędzi, jesteśmy zestresowani i żyjemy w ciągłym napięciu, ważne jest, by znaleźć chwilę tylko dla siebie, odnaleźć równowagę.

Od strony graficznej, książka jest idealnie dopracowana. Poradnik Kate Hudson, napisany wspólnie z Billie Fitzpatrick, zachwyca przepięknym i starannym wydaniem, z dużą dbałością o szczegóły. Twarda okładka, mnóstwo kolorów, wyróżnionych cytatów, pozytywne, wielkoformatowe zdjęcia autorki i różnorodna czcionka składają się na książkę, którą niezwykle przyjemnie się przegląda i do której z przyjemnością będę wracać.

Dzięki „Pretty happy” przede wszystkim chciałam spróbować medytacji. Kate Hudson opisuje w poradniku, w jaki sposób można to robić, ale wspominała, że korzysta też z aplikacji na telefon, dlatego wyszukałam kilka istniejących w polskiej wersji językowej, np. Intu (7 pierwszych dni jest darmowych), Prana Breath: medytacja i wyciszenie i zaczynam je testować.

Przyznam, że nie do końca przekonała mnie radosna filozofia Kate Hudson i nie odnalazłabym się wśród wszystkich reguł i metod, które aktorka stosuje w życiu, ale nie uważam czasu spędzonego z „Pretty happy” za stracony. Zapamiętałam kilka jej rad, niektóre już próbuję wdrożyć w życie.  Autorka nieustannie prowokowała do zastanowienia się nad własnym życiem, sprawami, które są dla mnie istotne, nawykami, które są niepotrzebnym przyzwyczajeń. Zarażała optymizmem i energią do działania, inspirowała do zmian.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

Kate Hudson „Pretty happy.Przepis na pokochanie siebie”

Tytuł oryginału: Pretty Happy. Healthy Ways to Love Your Body
Tłumaczenie: Karolina Łachmacka
Wydawnictwo Kobiece
Data premiery: 23.02.2018
Liczba stron: 256
ocena: 6/10 (dobra)

 

*cytat ze strony 37