Przedpremierowo! Amy Schumer „Dziewczyna z tatuażem na lędźwiach”

dziewczyna z tatuażem na lędźwiach

Ponury dzień? Szara zima za oknem? Brak powodu, by się uśmiechnąć? Spokojnie, to zaraz się zmieni. Poznaj Amy Schumer, amerykańską komiczkę i stand-uperkę, której sposobem na życie stało się rozśmieszanie publiczności, autorkę i odtwórczynię głównej roli w filmie „Wykolejona”, z którą często jest utożsamiana. „Dziewczyna z tatuażem na lędźwiach” to, jak sama określa, jej „nie-auobiografia”, bo na to jest za młoda, to historie szalonego życia jednej z najbardziej wpływowych i rozpoznawalnych kobiet w USA.

Autorka snuje wspomnienia ze swojego dzieciństwa i młodości, opowiada o tym, jak teraz wygląda jej życie. W swojej relacji jest bardzo bezpośrednia, sprawnie tworząc zabawną i lekką narrację, czasem odrobinę wulgarną, ale przede wszystkim szczerą. Zdradza sekrety, opisuje wstydliwe sytuacje – kompletnie się tego wstydu wyzbywając. Nie boi się pisać o niczym – relacjach z rodziną, seksie, chorobach. Porusza temat, którym aktualnie żyje cały celebrycki światek – wykorzystywania seksualnego kobiet, opowiadając o swoim doświadczeniu i tym, co zmieniło w jej życiu.

Wydawałoby się, że Amy Schumer potrafi żartować z każdego tematu, nic sobie nie robiąc z tabu i konwenansów. Jest jednak sprawa, która zawsze wywołuje u niej powagę i rozgoryczenie, o której nie potrafi rozmawiać z dowcipem. W 2015 roku w Lafayette, podczas seansu jej filmu, na salę kinową wtargnął mężczyzna z bronią, zabijając dwie młode kobiety i raniąc kolejnych 9 osób. Od tej pory wstrząśnięta tym wydarzeniem satyryczka, zainteresowała się tematem dostępu do broni, mocno angażując się przy tym w aspekty polityczne i zmianę prawa. Ten fragment odstawał od reszty książki, pokazywał zupełnie inny obraz Amy. A może właśnie inaczej – uzupełniał prawdziwy obraz jej osoby. Komiczki, która potrafi wiele wybaczyć i z wielu rzeczy się śmiać, ale dla której są też tematy wywołujące wyłącznie powagę.

Zgodnie z tym, co napisałam na początku, „Dziewczyna z tatuażem na lędźwiach” to książka poprawiająca humor. Amy Schumer doskonale potrafi śmiać się z siebie i kłopotów, które jej się przytrafiały. Z książki komiczki nie dowiesz się, kiedy i jakie szkoły skończyła, jakie dyplomu otrzymała. Dowiesz się za to, jaką teraz jest osobą i ile kosztowało ją to, co udało się jej osiągnąć. Ile porażek odniosła, zanim nadszedł sukces. Ile załamań i rozczarowań przeżyła, zanim poznała siebie i poczuła spokój ducha. Ile czasu jej zajęło, by być taką, jaka jest i być z tego dumną.

Amy Schumer, która odstaje od ogólnie wyznawanego kultu idealnego wizerunku, jest głosem rozsądku i pokazuje, jak wreszcie bezwarunkowo pokochać siebie i swoje ciało. Ta historia może być inspiracją dla kobiet ciągle doszukujących się w sobie wad, nauką jak przekuć je w sukces lub ignorować to, czego nie można zmienić.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

Amy Schumer „Dziewczyna z tatuażem na lędźwiach”
tytuł oryginału: The girl with the lower back tattoo
tłumaczenie: Przemysław Hejmej

Wydawnictwo Kobiece
Data premiery: 02.03.2018
Liczba stron: 352
ocena: 7/10 (bardzo dobra)