Przedpremierowo! Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska „Ogród Zuzanny”

ogród zuzannyCzy wiesz, co o Tobie mówi Twój ulubiony kwiat? Co znaczył ostatnio otrzymany bukiet? A może, jak ja, nie zwracałaś dotąd uwagi na symboliczny język kwiatów?

Życie Zuzanny kręciło się wokół kwiatów i ogrodów, ale nie było to romantyczne zajęcie. Kobieta ciężko pracowała projektując i wykonując ogrody dla klientów firmy, w której pracowała. W starym, lecz uroczym domu, zamieszkiwany przez cztery pokolenia: jej babcię Cecylię, jej matkę – Krystynę , Zuzannę i jej syna Jakuba, nie brakowało miłości rozmów i humoru, ale z pieniędzmi bywało krucho. Adam pojawił się w żuciu Zuzanny nagle, wnosząc do niego zapowiedź zmian. Czy Zuzanna odważy się postawić krok w nieznane i zdradzić swoje tajemnice?

Robinia akacjowa, czyli sekretna miłość (…). Moja pierwsza, niewinna miłość to biały i fioletowy bez. A lepnica biała znaczy: zostałam zdradzona.*

Debiutancka wspólna książka Justyny Bednarek i Jagny Kaczanowskiej, autorki książek dla dzieci i dziennikarki, to przede wszystkim opowieść o kobietach. Różnych, pełnych kontrastów kobietach. Bo choć łączą je więzy krwi lub wieloletnia przyjaźń, to każda z nich jest inna, każda ma swoje tajemnice z przeszłości, a za sobą decyzje, które zmieniły przyszłość. To, co ukrywają, kiedyś mogło zmienić ich rzeczywistość, teraz pozostaje już tylko słodko-gorzkim wspomnieniem. Autorki nie idealizują bohaterek, nie boją się pokazywać ich wad i niedoskonałości, dając poczucie, że każda z nas mogłaby być jedną z postaci w tej książce.

Oczywiście w tej powieści są również mężczyźni i to oni nadają rumieńców tej historii. Męscy bohaterowie wprowadzają wątki humorystyczne (no dobrze, kobiety też bawiły), bez zabawnych scen z ich udziałem, książka wiele by straciła. Autorki na ich przykładzie chętnie obnażały wady społeczeństwa – egoistycznego, skupionego na pogoni za pieniądzem, poruszały aktualne problemy. Na szczęście robiły to delikatnie, jakby mimochodem i z wyczuciem, wywołując raczej smutny uśmiech, niż ponure refleksje. I całkiem słusznie przewidziały też dla mężczyzn zupełnie inne role.

Pomimo opisów szarej rzeczywistości i trudów codziennego życia, w „Ogrodzie Zuzanny” jest też miejscami bajkowo, za sprawą wątku romantycznego. Tu wszystko toczyło się mniej lub bardziej zgodnie z moimi przewidywaniami, ale właśnie takich znajomych i przyjemnych scenariuszy szukam w powieściach dla kobiet. Było nieśmiało i namiętnie, były intrygi i brak zaufania. Czy po tylu latach samotności Zuzanna potrafi jeszcze dzielić z kimś szczęście?

Tajemnice przekazywane za pomocą symbolicznego języka kwiatów. Przeszłość, która powraca w najbardziej nieoczekiwanym momencie i nagle zmienia spojrzenie na świat. Przyjaźń, która powinna akceptować błędy i miłość, która powinna je wybaczać. To wszystko znajdziesz w książce duetu Bednarek & Kaczanowska. „Ogród Zuzanny” okazał się miłym sposobem na leniwe popołudnia, historią, po której ma się ochotę spędzić więcej czasu w towarzystwie bohaterek, zwłaszcza po takim zakończeniu.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu W.A.B.

Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska „Ogród Zuzanny”

Wydawnictwo  W.A.B.
Data premiery: 31.01.2018
Liczba stron: 414
ocena: 7/10 (bardzo dobra)

 

 

 

* cytat ze strony 273