Premiery i plan czytelniczy na #wrzesień2017

Ostatni dzień miesiąca to u mnie pora, by przyjrzeć się ofertom wydawnictw i wybrać wśród nich najbardziej interesujące zapowiedzi, pomyśleć, co chciałabym przeczytać we wrześniu. Z okazji urlopu udało mi się czytać na bieżąco wiele książek, które przychodziły do mnie w sierpniu. Teraz zostały mi do przeczytania 3 (jestem w trakcie czytania „Zombie” Wojciecha Chmielarza, czyli drugiej części kryminalnej serii z akcją w Gliwicach), a potem może będę wybierać książki z półki (mam już kilka typów), może wreszcie odwiedzę biblioteki (kusi mnie Chris Carter) albo będę czekać na kolejne przesyłki.

Co w tym miesiącu pojawiło się w mojej biblioteczce?
1. Karen White, Lauren Willig, Beatriz Williams  „Zapomniany pokój” – od wydawnictwa W.A.B. oraz portalu DużeKa
2. Tobias Olsson „Z tej samej krwi” – od wydawnictwa Czarna Owca
3. Kerry Lonsdale „Nigdy nie zapomnę” – od wydawnictwa Znak oraz portalu DużeKa
4. Artur Urbanowicz „Grzesznik” – od autora
5. Jorn Lier Horst „Felicia zaginęła” – od wydawnictwa Smak Słowa
6. Sarah Lotz „Dzień czwarty” – od wydawnictwa Muza oraz portalu DużeKa

A jeśli chodzi o zapowiedzi, we wrześniu będzie co czytać! Starałam się ograniczać i wybrać tylko kilka, może coś Was zainteresowało?

1. Katarzyna Berenika Miszczuk „Sekretnik szeptuchy” | Wydawnictwo W.A.B. | Premiera 13.09.2017
Tej pozycji nie mogło tutaj zabraknąć, uwielbiam serię „Kwiat paproci”!
Oto niespodzianka dla fanek cyklu „Kwiat paproci”, sekretnik dla każdej szeptuchy, a w nim: zabawne psychotesty, przepisy na słowiańskie smakołyki i ziołowe nalewki, porady i cytaty na każdy dzień roku. Nie przegap Nocy Kupały i innych ważnych świąt z Sekretnikiem Szeptuchy! Fanki serii znajdą tu także coś ekstra: niepublikowane dotąd fragmenty czwartej części przygód Gosi oraz premierowe opowiadanie o Babie Jadze. A osoby, które kochają kolorowanie, będą mogły spróbować swych sił dodając życia ilustracjom!

2. Ildefonso Falcones „Dziedzice ziemi” | Wydawnictwo Albatros | Premiera 13.09.2017
Chyba wypadałoby kiedyś odświeżyć sobie „Katedrę w Barcelonie” i wtedy sięgnąć po najnowszą powieść autora.
10 lat po sukcesie „Katedry w Barcelonie” Falcones wraca do świata, który tak dobrze zna. Barcelona, XIV wiek. Llor Hugo, osierocony dwunastolatek, którego Arnau Estanyol zdecydował się wziąć pod swoje skrzydła, jest zadowolonym z siebie pracownikiem stoczni. Chłopak otrzymał od losu drugą szansę i marzy o tym, by stać się słynnym wytwórcą statków. Szybko jednak brutalna rzeczywistość uświadomi mu, że droga do sukcesu jest długa i niezwykle żmudna. Na przeszkodzie stanie nastolatkowi zaciekły wróg jego opiekuna. Hugo będzie rozdarty między lojalnością wobec Arnaua a pragnieniem przetrwania w mieście pełnym biedaków. Zmuszony opuścić dom nawiąże znajomość z pewnym Żydem. Wśród hiszpańskich winnic Hugo odnajdzie nową pasję.

3. Minka Kent „Idealne życie” | Wydawnictw Filia | Premiera 13.09.2017
Chociaż „Dziewczyna z pociągu” nie była najlepszym thrillerem, który czytałam, to opis tej książki brzmi zachęcająco.
Piękni ludzie skrywają najbrzydsze sekrety… Dla fanów „Dziewczyny z pociągu” oraz „Za zamkniętymi drzwiami”. Autumn Carpenter prześladuje wspomnienie córki, którą oddała, mając piętnaście lat. Nigdy potem nie udało jej się w pełni dojść do siebie i pogodzić ze stratą. Pewnie dlatego, że nie musiała. Postanowiła prowadzić życie w cieniu i z bezpiecznej odległości obserwować swoje dorastające dziecko. Daphne, zastępcza matka Grace, prowadzi profil na Instaface, dokumentując szczęśliwą codzienności swojej rodziny. Dzięki temu Autumn ma pewność, że małej niczego nie brakuje, a idealna rodzina McMullenów traktuje ją tak samo, jak resztę swoich dzieci. Autumn obserwuje każde przyjęcie urodzinowe, każdy ważny moment, każde wspomnienie swojej dorastającej córki. Tyle, że nikt o tym nie wie. Pewnego dnia profil na Instaface znika i Autumn wpada w panikę. Znajduje jednak sposób, by znaleźć się w pobliżu Grace. Nadal obserwuje rodzinę, ale teraz z bardzo bliska. Wtedy zdaje sobie sprawę, że idealne życie to mrzonka, rodzin bez skazy nie ma, a piękni ludzie mogą skrywać najbrzydsze sekrety… Hipnotyzująca od samego początku historia obsesji i zwodniczych pozorów. Napięcie nie do wytrzymania. Finał nie do pomyślenia.

4. Jakub Ćwiek „Drobinki nieśmiertelności” | Wydawnictwo SQN | Premiera 13.09.2017
To autor, po którego na pewno w końcu sięgnę. A jeśli chcecie zdecydować, czy ta książka jest dla Was, tu znajdziecie fragment opowiadania.
Jakub Ćwiek w najwyższej formie! Oto sentymentalna podróż po USA – po miejscach kultowych, zwyczajnych i takich, o których zapomniał świat. Świeży i odważny portret Ameryki i jej mieszkańców nakreślony przez rasowego gawędziarza. „Drobinki nieśmiertelności” to zbiór kilkunastu opowiadań, za pomocą których Jakub Ćwiek dotyka sedna amerykańskości. Nie zdziwcie się, gdy przypadkiem na barze w przydrożnej restauracji znajdziecie wyryty autograf Johna Wayne’a, a kierowca osiemnastokołowca okaże się kimś zupełnie innym, niż sądziliście. Słyszeliście o miasteczku na Dzikim Zachodzie, do którego Śmierć nie ma wstępu? Wiecie, co łączy Rocky’ego Balboę z pewnym tajemniczym starszym panem? Albo jaką historię kryją stare schody w Georgii? Komu nowoorleańscy muzycy naprawdę sprzedają duszę i jak zostać bogiem w Nowym Jorku? Wszystkie te drobinki budują nieśmiertelność amerykańskiego mitu. Czas odkryć go na nowo! Ćwiek, jak niegdyś Neil Gaiman, wyruszył na poszukiwanie ducha Ameryki. Osobisty, a jednocześnie mityczny sen ożywa w jego wspaniałych opowieściach, inspirowanych podróżami i spotkaniami.

5. Kata Thomas „Mroczne zakamarki” | Wydawnictwo Akurat | Premiera 20.09.2017
Będę miała okazję przeczytać tę książkę, już nie mogę się doczekać.
W Fayette, prowincjonalnym miasteczku w Pensylwanii, na każdym kroku czają się ponure tajemnice. Tessa, która wyjechała stąd w dzieciństwie, cały czas starała się nie myśleć o tym, co wydarzyło się tamtej letniej nocy. Tak mroczne przeżycia mogą zostawić w pamięci niezatarty ślad, jeśli tylko im się na to pozwoli. Callie, jej przyjaciółka, została w Fayette. Przeprowadziła się do innego domu, więc nie musi codziennie patrzeć na te same ściany, ale Callie zawsze była tą silniejszą. Dlatego potrafi stawiać czoła demonom i ma nadzieję, że pewnego dnia znikną na dobre, jeśli będzie ostro imprezowała. Jako dziewczynka Tessa nigdy nie rozmawiała ze swoją przyjaciółką o tym, co wtedy widziały. Nie przed procesem, w którym obie zeznawały. Ani tym bardziej potem. Po procesie Callie zamknęła się w sobie, a Tessa wyjechała, co tylko sprawiło, że przyjaciółki całkowicie straciły ze sobą kontakt.  Ale od wyjazdu Tessę nurtują pytania. Pewne rzeczy nieustannie budziły jej podejrzenia. A teraz musi wrócić do Fayette – tam, gdzie Wyatt Stokes czeka w celi śmierci na proces apelacyjny, gdzie przed laty zginęła Lori Cawley, kuzynka jej przyjaciółki, i gdzie ukrywa się ktoś, kto może znać prawdę. Tylko że szukając rozwiązania zagadki, Tessa z każdym krokiem zbliża się do mordercy – a tym razem uciec nie będzie tak łatwo.

6. Anne B. Ragde „Saga rodziny Neshov tom 4. Zawsze jest przebaczenie” | Wydawnictwo Smak Słowa | Premiera 27.09.2017
Przeczytałam już trzy tomy i ciekawa jestem, jak skończy się ta saga.
Minęły trzy lata od kiedy Torunn opuściła Neshov, by szukać schronienia u Christera w lesie poza Oslo. Erlend i Krumme zostali zabieganymi ojcami z nowymi, znakomitymi widokami na przyszłość w Kopenhadze. Jednak znając życie – nie ma nic za darmo. Margido pojednał się ze swoim Bogiem, ale musi jednocześnie ponieść konsekwencje tego, że nowe czasy nastały także w branży pogrzebowej. Torunn skończyła czterdzieści lat i zaczęła dostrzegać, że nie ma dla niej przyszłości u notorycznie niewiernego kierowcy psich zaprzęgów. Ale jak potoczy się jej dalsze życie? Czy może liczyć na przebaczenie za zdradę rodziny Neshov?

7. Pierre Lemaitre „Trzy dni i jedno życie” | Wydawnictwo Muza | Premiera: 27.09.2017
Do te pory czytałam jedną powieść autora („Koronkowa robota”), zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie, więc chętnie sięgnę po jego inne książki.
Tajemnicza śmierć sześciolatka wstrząsa społecznością małego francuskiego miasteczka. Jednak ofiarą tej tragedii jest także sam morderca, kilkunastoletni chłopak, który już nigdy nie zazna spokoju. Odtąd każdy jego dzień naznaczony będzie piętnem tej niezamierzonej zbrodni. Zrobi wszystko, by jego czyn się nie wydał. Czy władze i mieszkańcy będą na tyle dociekliwi, że uda im się odkryć, jak naprawdę zginął mały Rémi Desmedt Pierre Lemaitre potwierdza po raz kolejny, że potrafi niezwykle wzruszać czytelnika i jednocześnie zadawać mu katusze.

8. Katarzyna Berenika Miszczuk „Obsesja” | Wydawnictwo W.A.B. | Premiera 27.09.2017
Katarzyna Berenika Miszczuk po raz drugi. W końcu należy do grona moich ulubionych autorek.
Ponure korytarze szpitalnego oddziału psychiatrii i niepokojące listy od tajemniczego wielbiciela. Wygląda na to, że doktor Joanna Skoczek znalazła się w niebezpieczeństwie. Joanna Skoczek odbywa rezydenturę na oddziale psychiatrii warszawskiego Szpitala Wschodniego. Podczas gdy ponure szpitalne korytarze same z siebie przyprawiają o gęsią skórkę, w podziemnym magazynie zostaje znaleziony trup jednej z pacjentek. Z oględzin wynika, że powrócił seryjny morderca kobiet, poszukiwany przez policję od trzech miesięcy. W dodatku Asia otrzymuje ostatnio niepokojące listy od anonimowego wielbiciela.

9. Aga Lesiewicz „Zaślepienie” | Wydawnictwo Insignis | Premiera: 27.09.2017
W tym przypadku kierowałam się opisem książki i chęcią poznania nowej autorki.
Znasz to uczucie. Twoje życie jest na właściwym torze i wszystko idzie zgodnie z planem. A potem nieoczekiwanie wydarza się coś, co wywraca twój świat do góry nogami. Takie rzeczy przydarzają się każdemu, ale w przypadku Kristin Ryder sytuacja przybrała znacznie gorszy obrót… Kristin jest dobrze zapowiadającą się fotograficzką. Mieszka w modnym lofcie w londyńskiej dzielnicy Hoxton wraz ze swoim chłopakiem Antonem, artystą streetartowym. Kiedy Kristin zaczyna otrzymywać anonimowe e-maile, przestaje czuć się bezpiecznie. Dodawane do wiadomości niepokojące załączniki wskazują na to, że ich nadawca zna doskonale wiele faktów z przeszłości Kristin. Wkrótce jej życie wymyka się spod kontroli. Komu może zaufać? Czy zdoła odkryć tożsamość tajemniczego nadawcy, zanim będzie za późno? Zaślepienie, zapierająca dech w piersiach powieść Agi Lesiewicz, będzie trzymała cię w napięciu aż do ostatniego trzasku migawki.