Joanna M. Chmielewska „Karminowy szal”

Joannę M. Chmielewską poznałam jako autorkę niezwykle ciepłej i przyjemnej powieści „Sukienka z mgieł”. „Karminowy szal” to książka napisana w podobnym tonie, gdzie w tle można znaleźć bohaterów znanych z poprzednich powieści autorki.

Maria, Magda i Marta poznały się w ośrodku leczniczo-rehabilitacyjnym, gdzie w dzieciństwie trafiły na pewien czas ze względów zdrowotnych. Teraz, po wielu latach przerwy, odnowiły kontakt i zaczęły regularnie się spotykać w nastrojowej Piwnicy pod Liliowym Kapeluszem. Mimo, że ich losy potoczyły się zupełnie inaczej, oprócz wspomnień połączyła je na nowo odradzająca się przyjaźń. I misja, która wreszcie pozwoli im ze spokojem zamknąć pewien rozdział w życiu.

Spotkanie po latach przyjaciół z dzieciństwa zawsze przywołuje wspomnienia z nimi związane. Gorzej, gdy są to sprawy, o których wolałoby się już nigdy nie pamiętać…

Obecne wydarzenia z życia kobiet przeplatane są historiami z przeszłości, z których poznajemy początki ich przyjaźni, wspólne zabawy i sekrety. Ale okazało się, że jedną tajemnicą nie podzieliły się przez cały okres znajomości, dopiero teraz, jako dorosłe, znajdują odwagę, by o tym mówić.

Każda z kobiet jest inna, każda przechodzi metamorfozę, dowiadując się o sobie czegoś nowego, choć myślały, że same siebie znają doskonale. Każda z nich jest też na innym etapie: Marta ma męża i dwójkę dzieci, Magda nieustannie przebiera w facetach, a Maria woli ich trzymać na bezpieczną odległość. Ta historia może stanowić wyjście do zastanowienia się nad swoją rzeczywistością, nad miłością w naszym życiu. Co warto dla niej poświęcić i jak powinno się o nią dbać, by przetrwała nie tylko cud pierwszych uniesień, ale też trud codzienności.

Niewielka ilość stron oraz lekkie pióro autorki sprawiają, że „Karminowy szal” czyta się niezwykle szybko. Z podobną lekkością autorka zdaje się pisać o problemach, które dotyczą bohaterek. Zaznacza je, pokazuje krótkie zbliżenie, po czym przechodzi do kolejnego wątku, jakby zostawiając czytelnikowi decyzję, czy poświęci temu myśli. Większość wydarzeń jest się w stanie bez problemu przewidzieć, co powoduje bagatelizowanie przejściowych trudności w życiu bohaterów i oczekiwanie wyłącznie na pozytywne, ciepłe sceny. Dla jednym może to być wadą, mnie jednak ta niewymagająca lektura umiliła słonecznie popołudnie i wciągnęła na tyle, by na chwilę zapomnieć o rzeczywistości.

13329528_1189860821058919_5529769885576498415_oRecenzja dla portalu DużeKa

Joanna M. Chmielewska „Karminowy szal”

Wydawnictwo: MG
Data premiery: 30.03.2017
Liczba stron: 228
ocena: 7/10 (bardzo dobra)

Książkę kupisz tutaj.

Twórczość autorki:
– Historia srebrnego talizmanu
– Karminowy szal
– Mąż zastępczy
– Muszla
– Neska i srebrny talizman
– Niebieska niedźwiedzica
– Poduszka w różowe słonie
– Pod Wędrownym Aniołem
– Ręcznikowiec
Sukienka z mgieł

Ostatnie recenzje: