Dean Koontz „Poszukiwana”

poszukiwanaDean Koontz jest autorem ponad pięćdziesięciu książek, często balansujących na pograniczu rzeczywistości i powieści grozy, niepokojąco wpływających na myśli czytelnika (zobacz moją recenzję „Apokalipsy„). „Poszukiwana” przekracza tę granicę, jest pochwałą wyobraźni, pokazuje jej moc i to, jakie może nieść ze sobą niebezpieczeństwa.

Bibi Blair od dziecka uwielbiała pisać opowiadania, w wieku 23 lat miała za sobą wydanie swojej pierwszej książki. Dlatego nie mogła się pogodzić z tym, że ma nieuleczalnego raka i przed sobą najwyżej rok życia. A później nie mogła uwierzyć, że los daje jej jeszcze jedną szansę – znów jest zdrowa, ale musi ocalić Ashley Bell. Bibi nie ma pojęcia, kim jest ta dziewczyna, ani na jakie niebezpieczeństwa narażą ją te poszukiwania, ale postanowiła wbrew wszystkiemu wypełnić swoją misję.

Powieść zaczęła się tragedią, młoda i piękna życia dziewczyna ma wkrótce umrzeć. Jej rodzice są załamani, jej narzeczony jest na tajnej misji na drugim końcu świata. A Bibi nagle poczuła, że jest zdrowa! Od tej pory zdarzenia zaczynają biec coraz szybciej, a świat, który do tej pory wydawał się przyjaznym miejscem, nagle okazał się pełen niebezpieczeństw i pułapek. Bibi z łatwością akceptowała nienaturalne zjawiska, które powoli i dyskretnie zaczęły pojawiać się w jej otoczeniu. Była zdeterminowana, by nawet wbrew ich woli ocalić Ashley Bell –  kimkolwiek i gdziekolwiek była poszukiwana dziewczyna. Ktoś chciał, by jej misja się nie powiodła, tajemniczy mężczyzna z nieograniczonymi wpływami. A Bibi musiała walczyć nie tylko z nim, walczyła także ze sobą, ze wspomnieniami, których już nigdy nie miała pamiętać.

Autor używał do opisów niezwykle bogatego, plastycznego języka, pozwalając działać wyobraźni czytelnika. Delikatnie tworząc lekki nastrój grozy, wprowadzał z wyczuciem nienaturalne i niewyjaśnione zjawiska, pozwalając przyzwyczaić się do świadomości, że być może nie zdajemy sobie sprawy ze wszystkiego co nas otacza. Kilka zaskakujących zwrotów akcji sprawiło, że coraz bardziej byłam skłonna uwierzyć w opisywaną, czasem nieprawdopodobną historię.

Odkrywane przez Bibi zapomniane wspomnienia pomagały czytelnikowi i jej samej zrozumieć, jaka jest naprawdę. Dzięki nim mogła poznać swój mroczny sekret, który kiedyś skutecznie wymazała ze świadomości, a teraz, w nowym świecie pełnym niebezpieczeństw mógł być jej najsilniejszą bronią.

„Poszukiwana” czerpie z wielu gatunków literackich. Mogła być dramatyczną historią dziewczyny cierpiącej na nieuleczalną chorobę, zapisem cierpienia jej bliskich. Mogła być niepokojącym i pełnym przygód thrillerem o poszukiwaniach zaginionej dziewczyny, podążaniu za słabym tropem kata i jego ofiary. Dean Koontz włączył do tego elementy  powieści grozy, tworząc niesamowitą, trochę nierealną historię, która czytana przed snem, nie pozwalała o sobie zapomnieć także nocą. Autor przypomniał o lęku z dzieciństwa, wizji, którą chyba wszystkie dzieci z bogatą wyobraźnią musiały przeżyć, gdy w domu już zgasły wszystkie światła.

Niezależnie od tego, na ile uwierzycie w opisywanie wydarzenia, „Poszukiwana” to z pewnością książka, o której nie da się łatwo zapomnieć. Chyba, że użyjecie pewnej skutecznej sztuczki stosowanej przez Bibi…

13329528_1189860821058919_5529769885576498415_oRecenzja dla portalu DużeKa

Dean Koontz „Poszukiwana”

Wydawnictwo: Replika
Data premiery: 23.05.2017
Liczba stron: 447
ocena: 7/10 (bardzo dobra)

Książkę kupisz tutaj.

 

Ostatnie recenzje: