Cecelia Ahern „Lirogon”

lirogonZobacz, co potrafi lirogon – ten wyjątkowy ptak zamieszkujący Australię może idealnie naśladować dźwięki!

Szefowa ekipy filmowej, Bo, jest pewna, że odkryli prawdziwą perłę. Piękna, dwudziestosześcioletnia dziewczyna z wyjątkowym talentem, ukryta przed światem głęboko w lesie – ich najnowszy film dokumentalny na jej temat ma szansę stać się hitem! Chciała pokazać całemu światu niezwykłą umiejętność dziewczyny, naśladowanie dowolnego dźwięku, pozwolić im zachłysnąć się Laurą i jej głosem. Tylko czy Laura jest gotowa, by pozwolić sobie na to samo?

Wyjazd był jedynym sposobem na uwolnienie się od dźwięków Laury nocą. Słuchając ich, czuł się zaproszony do jej serca, do przeczytania jej pamiętnika, a nie miał tam co robić, tym bardziej, że bardzo tego chciał.*

Laura jest jak bohaterka z bajki, pełna wewnętrznego piękna, bezbronna i ufna. I jak na bajkową postać przystało, potrzebowała swojego rycerza, który mógłby ją chronić przed całym złym światem. Ale choć jej serce wyrywało się do niego, dziewczyna nie miała pewności, czy może skorzystać z tej czułej ochrony…

Laura jest też nietypowa, jak jej talent. Odizolowana od ludzi, nie zdawała sobie sprawy ze swoich zdolności, czasem nawet nie była świadoma tego, że wydaje jakiekolwiek dźwięki. To był jej sposób na wyrażanie uczuć, bezwiedny, jak uśmiech w reakcji na szczery komplement. Życie wśród przyrody nauczyło ją cierpliwości, empatii i spokoju. Dopiero pobyt w Dublinie przypomniał jej, że ludzka natura ma też tę gorszą stronę. A ceną sukcesu bywa zawiść, czy nawet pogarda… Niewinna i naiwna bohaterka miała przekonać się o tym na własnej skórze.

Na szczęście, Laura jest tak sympatyczną postacią, że jej naiwność nie razi, wręcz przeciwnie, naturalnym odruchem wydaje się ochrona jej przed ludźmi, którzy mogliby to wykorzystać. Dziewczyna jest wręcz cukierkowo słodka, ale nie mdli czytelnika. Nie chce niczego, kosztem cudzego szczęścia. Ale popełniła poważny błąd, którego świat może jej nie wybaczyć. Od lat skrywa też tragiczną rodzinną tajemnicę. Kim tak naprawdę jest Laura Bennet, której nowy pseudonim artystyczny, Lirogon, zdaje się dokładnie odzwierciedlać jej naturę?

Świat show biznesu brutalnie wdziera się w romantyczną osobowość Laury. Tu rządzi pieniądz i sława, a brak wiedzy o zasadach funkcjonowania tego środowiska nawet najbardziej utalentowane osoby sprowadza do roli ofiary, ubezwłasnowolnionej własnoręcznym podpisem na skomplikowanej umowie i nieustanną obecnością paparazzi. Okazuje się, że niezwykły talent może być zarówno darem, jak i przekleństwem, a zaufanie nie dla wszystkich oznacza to samo. Na szczęście jest ktoś, komu zależy tylko na dobrze Laury.

Cecelia Ahern ponownie czaruje, tym razem dźwiękami. To one zdradzają nastrój Laury, pokazują jej uczucia. Wywołują wzruszenie u innych, gdy przywołują słodkie wspomnienia. Mówią to, czego Laura jeszcze nie chce powiedzieć jedynemu mężczyźnie, który liczy się w jej życiu. „Lirogon” to pełna ciepła i magii miłości, rozgrzewając serca czytelniczek powieść, w której nie zabrakło gorzkich chwil słabości. Znów aktualne stają się słowa, że stajesz się odpowiedzialny na zawsze, za to co oswoiłeś. Autorka wyzwala pozytywne emocje, przypomina o tym, co ma w życiu wartość. I pisze tak, że od jej książki ciężko się oderwać!

*cytat ze str 249

Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu Akurat.

Cecelia Ahern „Lirogon”

Wydawnictwo: Akurat
Data premiery: 10.05.2017
Liczba stron: 447
ocena: 8/10 (rewelacyjna)

Twórczość autorki:
– Dziękuję za wspomnienia
– Dziewczyna w lustrze
– Gdybyś mnie teraz zobaczył
– Kiedy Cię poznałam
– Kraina zwana „Tutaj”
– Lirogon
Love, Rosie (poprzedni tytuł „Na końcu tęczy)
Miłość i kłamstwa
Pamiętnik z przyszłości
– Podarunek
– Pora na życie
PS Kocham Cię
Skaza
– Sto imion
Zakochać się

Ostatnie recenzje: