Anne B. Ragde „Saga rodziny Neshov”, tom 1 „Ziemia kłamstw”

ziemia kłamstw

Trzej bracia, którzy nie utrzymują ze sobą kontaktu.
Choroba matki, która mogłaby ich zbliżyć, gdyby nie mury, które od lat wokół siebie budowali.
Więzy krwi wydają się być jednym, co łączy rodzinę Neshov…

Margido ma zakład pogrzebowy. Erlend jest dekoratorem wystaw sklepowych w Kopenhadze. Tylko Tor został na rodzinnej farmie i hoduje świnie. I to właśnie on, roztrzęsiony i zszokowany zawozi ciężko chorą matkę do szpitala, informując o tym Margido, który z kolei, próbuje skontaktować się z Erlendem. Poza nimi jest jeszcze jedna osoba, która powinna odwiedzić w szpitalu matkę mężczyzn, choć nigdy wcześniej nie miała okazji jej poznać. Kim była Anna Neshov, kobieta, która zamiast scalić swoją rodzinę, zasiała w niej tyle wzajemnej nienawiści?

Anna B. Ragde bardzo powoli wprowadza czytelnika w akcję, niespiesznie odkrywa przed nim ważne fakty. Rozdziały poświęca kolejnym członkom rodziny, bardzo dokładnie przedstawiając ich codzienność. Opisuje sytuacje takimi, jakimi są, bez subtelności i delikatnych zamienników. Nie ma oporów, by pisać o ludzkiej fizjologii, poświęcając uwagę szczegółom, które mają pokazać czytelnikowi cały obraz. Uczucia są tu mniej ważne niż czyny, a nastrój emanuje tajemnicami.

Stopniowo odkrywane fakty pozwalają poznać tylko zarys charakteru bohaterów. Już wiadomo, czym się obecnie zajmują, ale prawe nic nie wiem  o ich przeszłości, co sprawiło, że w ich rodzinie brak ciepłych uczuć. Brak tu też zrozumienia, każdy z braci jest zupełnie inny, pełno między nimi kontrastów. Szokująca prawda odsłonięta w ostatnich scenach daje nowe spojrzenie na tę historię, ale nadal nie zdradza wszystkich tajemnic.

Pobyt na rodzinnej farmie to bliskość przyrody. Ale zima na wsi to nie tylko piękne krajobrazy, gdy śnieg przykryje to, co brzydkie. To ciągła praca przy zwierzętach, które nie rozumieją ludzkich tragedii i wymagają codziennie takiej samej uwagi. Pobyt w Trondheim to spotkanie z małomiasteczkowymi poglądami, gdzie nikt nie lubi odstępstw od normy i gdzie należy zachowywać pozory. Powrót do rodzinnego domu to dla Margido i Erlenda również konfrontacja ze wspomnieniami z dzieciństwa.

„Ziemia kłamstw” to pierwsza część „Sagi rodziny Neshov”, kolejne części zostaną wydane przez Smak Słowa jeszcze w tym roku. Autorka przedstawiła członków tej dziwnej rodziny chwilowo fizycznie zjednoczonej chorobą matki, zaznaczyła problemy, które od dawna ich dzieliły. Ta wielokrotnie nagradzana w Norwegii powieść nie kusi spektakularnymi akcjami, czy budzącymi zazdrość idealnymi bohaterami. Tu króluje zwyczajność, a mimo tego autorce udało się wzbudzić zainteresowanie czytelnika poprzez niedopowiedzenia i nastrój tajemnicy. I tak powoli snuje opowieść o rodzinie, którą najmocniej łączą wzajemne żale, a dzieli prawie wszystko.

Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu Smak Słowa.

Anna B. Ragde „Ziemia kłamstw”

Wydawnictwo: Smak Słowa
Data premiery: 08.05.2017
Liczba stron: 304
ocena: 7/10 (bardzo dobra)

Twórczość autorki:
– Saga rodziny Neshov
1. Ziemia kłamstw
2. Raki pustelniki
3.  Na pastwiska zielone
4. Przebaczenie na zawsze

Ostatnie recenzje: