Natalia Rogińska „Pokalane poczęcia”

Pokalane poczęciaChciane i niechciane, planowane i nieoczekiwane. Natalia Rogińska opisuje ciąże bez pruderii, szczerze i dosłownie. „Pokalane poczęcia” to historie kliku kobiet, ich związków, partnerów, dzieci obecnych i przyszłych.

Do powieści wprowadza doktor Igor Skrobak, lekarz ginekolog, przyjmujący pacjentki w prywatnej klinice. Młodsze, czy starsze, ładne czy brzydkie, wszystkie kobiety traktował jednakowo profesjonalnie, takie przynajmniej sprawiał wrażenie. Nie przeszkadzało mu to jednak oceniać ich i ich decyzji z typowo męskiego punktu widzenia, przede wszystkim biorąc pod uwagę urodę odwiedzających go kobiet. Pacjentki przychodziły do niego z różnymi problemami, Greta, Michalina, Beata czy Honorata. Czas na bliższe poznanie kobiet i historii, które doprowadziły je do gabinetu doktora Skrobaka.

Greta mimo wielu prób, nie mogła zajść w ciążę z mężem, bała się, że ich pragnienie posiadania dziecka nie zostanie spełnione. Czy to jednak usprawiedliwia jej spontaniczne zachowanie? Adriana do urodzenia dziecka postanowiła wynająć surogatkę, sama kieruje dużą firmą i nie ma czasu być w ciąży. Agata ma wadę genetyczną, którą przekazuje płodowi, każda kolejna ciąża to niepewność. Zosia chce urodzić dziecko naturalnie, wśród rodziny i przyjaciół. Honorata ma już trójkę dzieci i nie wie, czy da radę wychowywać kolejne, waha się co zrobić z obecną ciążą. Michalina chce zajść w ciążę, lecz nie informuje o tym partnera. Beata ma dziecko z cudzym mężem – jego żona „poleca” im lekarza, który może usunąć ciążę.

Powieść „Pokalane poczęcia” porusza wiele trudnych tematów, obdziera ze wszelkiej świętości poczęcie dziecka, zestawia przeciwstawne poglądy. Chrześcijańska ochrona dziecka od momentu poczęcia ściera się z rzeczywistymi problemami kobiet. Czy można dokonać aborcji, gdy badania wykazują, że dziecko będzie miało wielowadzie i umrze po kliku dniach życia w bólu? Co zrobić, gdy prawie każdy stosunek małżeński kończy się ciążą, a religia zabrania stosowania antykoncepcji? Są także problemy moralne: czy można starać się o dziecko, wmawiając partnerowi, że stosuje się antykoncepcję? Czy można zlecić innej kobiecie zajście w ciąże i urodzenie dziecka?

Mimo tematów, które wydają się ciężkie, powieść napisana jest w dobrym stylu, dzięki czemu czyta się ją bardzo szybko. „Pokalane poczęcia” to książka, która skłania do refleksji, nie pozwala przejść obok siebie obojętnie. To opowieść o kobietach, ich pragnieniach, nadziejach i lękach. Pokazuje, że cud poczęcia może nie być wcale wspaniały, że bywa często ciężką walką połączoną z trudnymi decyzjami. Historie wielu kobiet zostały zgrabnie połączone wstępem w prywatnej klinice i zakończeniem na sali porodowej. Powieść uczy, że choć nie zawsze wszystko dobrze się kończy, nie wszystko jest takie, jak sobie wymarzyliśmy, to nie można się poddawać, warto walczyć i mieć nadzieję.

13329528_1189860821058919_5529769885576498415_oRecenzja dla portalu DużeKa


Natalia Rogińska „Pokalane poczęcia”

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 22 marca 2016
Liczba stron: 304
ocena: 7/10 (bardzo dobra)

Twórczość autorki:
1. Alicja
2. Gruba
3. Maciejka
4. Pokalane poczęcia

P.S. Książkę możesz kupić tutaj.

Ostatnie recenzje: