PRZEDPREMIEROWO! Katarzyna Berenika Miszczuk „Noc Kupały”

Noc KupałyJak dobrze było wrócić do słowiańskiego świata cyklu „Kwiat paproci”! Poprzedniej zimy zachwyciła mnie „Szeptucha”, dlatego z dużą niecierpliwością czekałam na kolejną część. I było warto! Zapraszam na moją kompletnie nieobiektywną recenzję 😉

Noc Kupały coraz bliżej. Gosława co prawda już dobrze wie, komu chce oddać kwiat paproci, ale boi się tego, co mogą jej zrobić rozzłoszczeni bogowie. W końcu strata okazji pojawiającej się raz na tysiąc lat może podnieść ciśnienie nawet nieśmiertelnym! Słowiańscy bogowie to nie jedyne zmartwienie Gosi. Dawna miłość Mieszka, okazała się nie tak całkiem martwa, jak myślał legendarny władca Polan. Ote mimo tysiąca lat rozłąki z ukochanym nadal rościła sobie prawa do bycia zazdrosną, a Mieszko i Gosia dali jej do tego kilka gorących powodów. I choć przygotowania do kupalnocki ruszyły pełną parą, myśli Gosi nieustannie uciekały do przystojnego wojownika. Mężczyzny, który zniknął z życia uczennicy szeptuchy, gdy tylko dowiedział się o powrocie Ote…

„Kwiat paproci” to cykl, w którym Katarzyna Berenika Miszczuk przedstawia alternatywną wizję naszego kraju. Ponad tysiąc lat temu Mieszko porwał i poślubił Dobrawę, lecz nie przyjął chrztu, dlatego wiara w słowiańskie bóstwa i przestrzeganie tradycji przodków pozostało podstawą dzisiejszej Polski. I mimo, że w miastach większość zwyczajów zanikała, przysłonięta coraz większym tempem życia, tak na wsiach, zwłaszcza w Górach Świętokrzyskich, one nadal nadawały ludziom rytm. Topienie Marzanny, malowanie pisanek, czy wreszcie puszczanie wianków w noc przesilenia letniego, to ciągle żywe tradycje. Wiejska ludność jest blisko przyrody, blisko bogów i, niestety, blisko ich sług: rusałek, strzyg czy utopców. Autorka ożywia stare polskie wierzenia i legendy, nadaje im aktualnego wymiaru, zaszczepia tęsknotę za prostym życiem blisko przyrody, pełnym wartości i przywiązania do wiary.

Ta część cyklu to głównie oczekiwanie na tytułową Noc Kupały, co nie znaczy, że poza tym nic się nie dzieje. Gosia nie byłaby sobą, gdyby nie wpakowała się w kłopoty. Podczas czytania nie mogłam narzekać na nudę – autorka przygotowała wiele niespodzianek, a pod koniec powieści akcja nabrała szaleńczego tempa. Dziewczyna jest narratorem powieści, opowiada o tym, co się dzieje i co czuje, z humorem i dużą dozą autoironii, bo doskonale zdaje sobie sprawę z własnych wad i słabości.

Gosia przyjechała do Bielin kilka miesięcy wcześniej, na nauki do szeptuchy. Wychowana w Warszawie, wierzyła w naukę (w końcu była studentką medycyny!), a bóstwa traktowała jak postaci z bajek (do czasu, gdy nie spotkała ich osobiście). Czas spędzony w Górach Świętokrzyskich zmienił ją i choć nie przestała być hipochondryczką, którą uspakajała myśl o poddaniu się kolejnym badaniom kontrolnym, musiała znaleźć w sobie siłę, by walczyć o własne życie i… uczucie do Mieszka. Zazdrość spowodowana powrotem Ote i zachowaniem mężczyzny, który zaczął poświęcać swojej byłej zbyt dużo uwagi, poddała wątpliwość wszystko, co do tej pory wydarzyło się między Gosią a nim. Młoda uczennica szeptuchy powoli godziła się z tym, że jej pierwsza miłość niekoniecznie będzie szczęśliwa.

Katarzynę Berenikę Miszczuk znam już z wielu powieści, uwielbiam jej styl, lubię jej nieidealne, sympatyczne bohaterki, z którymi łatwo się utożsamiam, odpowiada mi jej poczucie humoru. Przy „Nocy Kupały” śmiałam się i płakałam, nie wspominając o całym spektrum innych silnych emocji. I choć zakończenie nie było tak piorunujące, jak w pierwszej części cyklu, pozostawiło raczej smutek i niedowierzanie, dalej pozostaję wielką fanką zakochaną w tej słowiańskiej serii z pięknymi okładkami.

Kiedy kolejna część?

Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Pani Paulinie z wydawnictwa W.A.B.

513901-352x500Katarzyna Berenika Miszczuk „Noc Kupały”

cykl: Kwiat paproci, tom 2.
Wydawnictwo: W.A.B.
Data premiery: 23 listopada 2016
Liczba stron: 416
ocena: 8/10 (rewelacyjna)

Książki autorki:
Wilk
Wilczyca
Druga szansa
– Gwiezdny Wojownik: Działko, szlafrok i księżniczka
Pustułka
– Cykl diabelsko-anielski
1. Ja, diablica
2. Ja, anielica
3. Ja, potępiona
– Cykl „Kwiat paproci”:
1. Szeptucha
2. Noc Kupały

Ostatnie recenzje:
482831-352x500420113-352x500500155-352x500Dziecko last minute

 

 

 

 

 

 

 

PS Zapraszam na wyprzedaż książek z moich półek! ?