Jonathan Holt „Carnivia. Rozgrzeszenie”

RozgrzeszenieCzym jest Carnivia?
Carnivia jest cierniem w oku służb państwowych. Jest najlepiej chronionym miejscem w Internecie, gwarantującym całkowitą anonimowość. Jest dokładnie, co do jednej cegły, odwzorowaną na Wenecji wirtualną repliką miasta, sięgającą do jego tradycji chowania się za karnawałowymi maskami.
Carnivia to także tytuł trylogii Jonathana Holta, który od „Bluźnierstwa” i „Herezji„, doprowadził czytelników do „Rozgrzeszenia”.

Choć portal stworzony przez Daniele Barbo przeżywał teraz swoje chwile świetności, jego autor chciał się wycofać, przekazując władzę w ręce użytkowników. Mężczyzna pragnął zmierzyć się ze swoim innym marzeniem, a żeby to zrobić, postanowił skończyć zajmować się problemami, które tylko marnowały jego czas. Z kolei Kat Tapo po raz pierwszy miała poprowadzić własne dochodzenie w sprawie zabójstwa. Ofiarę znaleziono na plaży, z rozciętym gardłem i specyficzną maską. Szybko ustalono, że zabity mężczyzna musiał należeć do jednej z lóż masońskich. A loże nie lubią zdradzać swoich tajemnic. Tak samo jak wojsko… Holly Boland postanowiła dokładniej poznać historię amerykańskich działań na włoskich ziemiach. Podejrzewała, że jej ojciec mógł zdobyć tajne informacje, co ściągnęło na niego niebezpieczeństwo.

Jonathan Holt po raz kolejny wymieszał fakty historyczne ze swoją wyobraźnią, tworząc intrygę, w którą zwolennicy teorii spiskowych łatwo uwierzą. Podczas czytania można próbować zweryfikować historię Włoch i działań NATO na ich terenie, by ocenić, co było fałszem. Ale można też dać porwać się powieści i z przejęciem podszytym niedowierzaniem śledzić losy bohaterów. Trójka młodych ludzi pragnęła rozprawić się ze swoimi demonami z przeszłości, by móc dalej żyć  w spokoju. Chociaż ich sprawy wydawały się kompletnie niepowiązane ze sobą, spotkanie trójki przyjaciół było nieuniknione. Pragnęli poznać prawdę, by zakosztować zemsty lub udzielić rozgrzeszenia.

Bohaterem powieści była również Wenecja. Odwiedzana codziennie przez tłumy turystów, dla Kat i Daniele była miejscem do życia. Jako mieszkańcy widzieli ją taką, jaka jest naprawdę: piękna, choć niepozbawiona wad, zagrożeń, nieprzemyślanych rozwiązań. Nie sposób nie zauważyć w historii licznych nawiązań do kościoła katolickiego. Tak jak w przypadku poprzednich swoich książek, autor ponownie zwrócił uwagę na zagrożenia płynące z naszej beztroskiej obecności w Internecie, podłączania do światowej sieci wszystkiego, co się da. I o ile smart TV, czy inteligentny dom raczej nie skuszą hakerów, tak pewnie niewiele trudniejsze dla nich byłoby przejęcie kontroli nad systemem sterowania sygnalizacją czy komputerami pokładowymi samochodów. Nie trzeba wiele wyobraźni, by zobrazować sobie skutki takich działań. Brzmi przerażająco?

Jonathan Holt w finale swojej trylogii wyjaśnia wiele wątków, odkrywa przed czytelnikami wszystkie karty. Początkowo nadmiar przytoczonych faktów historycznych mógł przestraszyć i nużyć, a nawet trochę utrudnić czytanie, na szczęście nie tylko na tym opierała się fabuła książki. W powieści nie zabrakło pełnych napięcia, czy wręcz brutalnych scen, emocji wynikających z niebezpieczeństwa grożącego bohaterom. Zaskoczyło mnie zakończenie tej historii, nie spodziewałam się, że można w taki sposób zamknąć cykl. Z jednej strony to zaleta, z drugiej, wolałabym by wszystko skończyło się nieco inaczej.

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Akurat.

448034-352x500Jonathan Holt „Carnivia. Rozgrzeszenie”

The Absolution
cykl: Carnivia, tom 3.
Wydawnictwo: Akurat
Data premiery: 21.09.2016
Liczba stron: 400
ocena: 7/10 (bardzo dobra)

Książki autora:
– Carnivia. Bluźnierstwo (tom 1)
– Carnivia. Herezja (tom 2)
– Carnivia. Rozgrzeszenie (tom 3)

Ostatnie recenzje:
tamtego lata na sycylii513901-352x500482831-352x500420113-352x500

 

 

 

 

 

 

 

PS Zapraszam na wyprzedaż książek z moich półek! ?