PRZEDPREMIEROWO! Cecelia Ahern „Skaza”

SkazaCelestine North była idealna. Myślała logicznie, nie popełniała błędów, nie sprawiała problemów, a jej świat był czarno-biały. Od kilku miesięcy była dziewczyną sąsiada, Arta – syna sędziego Trybunału. Mieli wspólne plany, marzenia na przyszłe życie. Wszystko zmieniło się po Dniu Ziemi. Tego dnia mieli, jak co roku, zjeść obiad z Artem i jego ojcem oraz ich wspólnymi sąsiadami – Tinderami. Zanim jednak do tego doszło, na ich ulicę na sygnałach wjechali demaskatorzy, budząc jednocześnie ciekawość i strach. Każdy chciał wiedzieć, kto popełnił błąd i każdy robił szybki rachunek sumienia. Większość odetchnęła z ulgą, gdy demaskatorzy zabrali Angelinę Tinder. A w czarno-białym świecie Celestine coś drgnęło, coś zaczęło dojrzewać i nie przestawało zajmować jej myśli, aż sprowokowało do nieodpowiedniego zachowania. Idealna dziewczyna popełniła błąd. Czy powinna otrzymać Skazę?

Highland to fikcyjne państwo, istniejące w naszej rzeczywistości. Od wszystkich znanych krajów wyróżnia się przede wszystkim systemem, który zakazuje obywatelom popełniania błędów. Gdy popełnią przestępstwo, idą do więzienia. Gdy popełnią błąd osądza ich Trybunał, a jeśli są winni, zostanie im wypalona Skaza.

„Za złe decyzje naznacza się skroń.
Za kłamstwo – język.
Za kradzież społecznego mienia – prawą dłoń.
Za nielojalność wobec Trybunału – pierś, nad sercem.
Za złamanie zasad społecznych – podeszwę prawej stopy”*

Dopóki Naznaczoną nie została osoba, którą Celestine znała, dziewczyna w pełni respektowała reguły otaczającego ją świata, a ojciec Arta był jednym z jej bliskich przyjaciół. Zatrzymanie i naznaczenie sąsiadki sprawiło, że zaczęła inaczej patrzeć na Naznaczonych, zrozumiała prostą prawdę: są tacy sami, jak wszyscy. Sama popełniła błąd przy wielu świadkach, nic więc dziwnego, że demaskatorzy pojawili się natychmiast i zabrali ją do Zamku Highlandzkiego. Nie spodziewała się, że jej sprawa zostanie wykorzystana do rozgrywek politycznych.

„Skaza” to nie tylko opowieść o świecie pełnym pozornie idealnych ludzi i tych, których błędy udało się odkryć, czyli Naznaczonych, o twardym systemie i ludziach pragnących zmian. To przede wszystkim historia nastolatki, która nagle traci wszystko, co ją definiowało: wolność, światopogląd, przyjaciół. Choć jej degradacja w społeczeństwie nastąpiła w ciągu kilku dni, na przemianę wewnętrzną trzeba poczekać. Celestine sama nie wie, jak ocenić swoje zachowanie, nie wie, z kim może być szczera. Nie wie też, czego od niej oczekują liczni przeciwnicy sędziego. Rozpoczyna życie pełne kontroli i ograniczeń, czuje się nierozumiana przez pozostałą część swojej idealnej rodziny. Może dlatego nie może zapomnieć o Carricku, który w szklanej celi obok oczekiwał na swój wyrok? Prawie nic o nim nie wie, a jednak nie może przestać myśleć o jego spojrzeniu i tych kilku słowach, które zamienili ze sobą.

Gdyby nie to, że książkę czytało się szybko i przyjemnie, a na okładce widniało nazwisko autorki, nie powiedziałabym, że to powieść Cecelii Ahern. To historia całkiem inna od tych, które do tej pory napisała, ale od razu odnalazłam się w tej nowej odsłonie jednej z moich ulubionych pisarek. Odrobinę bałam się, że postawi na schematyczny trójkąt, który jest ostatnio często spotykany w literaturze dla młodzieży, na szczęście przed Celestine były inne wyzwania. Choć odnalazłabym w książce kilka wspólnych motywów z takimi powieściami, jak na przykład „Igrzyska śmierci” czy „Ember in the Ashes”, jednak autorce udało się stworzyć świat rządzący się innymi prawami. Lektura „Skazy” okazała się ciekawym doświadczeniem i nie ukrywam, że chętnie przeczytam więcej o tym, co będzie się działo w Highlandzie.

Premiera książki już 26 października!

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Akurat.

SkazaCecelia Ahern „Skaza”

Flawed
Wydawnictwo: Akurat
Data premiery: 26.10.2014
Liczba stron: 448
ocena: 7/10 (bardzo dobra)

Twórczość autorki:
– Dziękuję za wspomnienia
– Dziewczyna w lustrze
– Gdybyś mnie teraz zobaczył
– Kiedy Cię poznałam
– Kraina zwana „Tutaj”
Love, Rosie (poprzedni tytuł „Na końcu tęczy)
Miłość i kłamstwa
Pamiętnik z przyszłości
– Podarunek
– Pora na życie
PS Kocham Cię
– Skaza
– Sto imion
Zakochać się

Ostatnie recenzje:

Stalker431681-352x500507908-352x500magdalena-knedler_nic-oprocz-strachu-300-dpi-rgb-337x535