Magdalena Knedler „Nic oprócz strachu”

Nic oprócz strachuYstad. Niewielkie miasto w Szwecji, niedaleko Malmö. To tu Anna przeżyła najlepsze chwile z mężem. A teraz przeżywa najgorsze – po wypadku, z którego ona wyszła prawie bez szwanku, a on stracił władzę w nogach. Gdy kilkanaście lat temu Anna przyjechała z Helu do ojca w Szwecji, nie spodziewała się, że znajdzie tu przepis na udane życie. Ale udało się: miała kochającego męża, pasjonującą pracę w policji i wiernego przyjaciela. Rozwiązała śledztwo i wsadziła do więzienia seryjnego mordercę, co szybko stało się dla niej źródłem kłopotów. Okazało się, że mężczyzna zza krat chce zrujnować jej życie. Kto jest jego wspólnikiem?

Powieść Magdaleny Knedler śmiało można określić jako kryminał, w którym tło obyczajowe- układy między ludźmi, ich uczucia, wspólne plany i sekrety mają znaczący wpływ na przebieg akcji książki. Anna wpakowała się w polsko-szwedzką intrygę, która mogła mieć niebezpieczne skutki dla jej najbliższych. Szybko okazało się, że z jej wrogiem, kimkolwiek on jest, nie ma żartów. Bohaterka spodziewała się ataku, czuła grożące niebezpieczeństwo, jednak nie potrafiła skutecznie chronić swoich bliskich.

Nie tylko śledztwo, w jej wypadku prowadzone prywatnie, bo nie miała już ochoty wracać do pracy w policji, komplikowało życie Anny. Kobieta gubiła się w relacjach z mężem, który od czasu wypadku traktował ją z coraz większym chłodem. Nie wiedziała, co zrobić z rosnącym uczuciem do przyjaciela, tym gorętszym, im bardziej mąż oddalał się od niej. Czuła się winna i zdezorientowana. Choć jej małżeństwo coraz bardziej przypominało czystą formalność, czuła się odpowiedzialna za kalectwo męża, a każde spotkanie z przyjacielem, nawet w związku ze wspólnym śledztwem, było jak bolący wyrzut sumienia.

Autorka stworzyła interesującą fabułę, intrygę z wieloma niewiadomymi. Anna wraz ze znajomymi podążała tropem, który szybko się rozgałęził, wciągając w historię kolejne podejrzane osoby. Mimo ostrzeżeń ze strony wroga, kobieta nie poddawała się w swoich działaniach, a po kolejnej tragedii miała jeszcze większą motywację, by szukać dalej. Razem z przyjacielem ze Szwecji, dawną miłością z Polski i fińską gosposią, starając się nie działać sobie za bardzo na nerwy, szukali sposobu by poznać i złapać twórcę tego bezdusznego plany, który tak bezlitośnie uderzył w rodzinę Anny.

„Nic oprócz strachu” to przejmujący thriller, miejscami zabawny, w którym dzięki znacznej części obyczajowej, czytelnik szybko przywiązuje się do głównej bohaterki, co sprawia, że przeżywa jej perypetie bardziej intensywnie. Magdalena Knedler dobrze opisała klimat niepokoju, zastraszenia i niepewność, która udzielała się Annie. Odczucia te pogłębiały opisy zimnych szwedzkich krajobrazów oraz równie nastrojowych pustych jesiennych plaż na Helu. Powieść powinna spodobać się kobietom, które tak jak ja, lubią dostać pasjonujący wątek romantyczny obok pasjonującego śledztwa. To co, czekamy na kolejną część? Już tylko tydzień!

13329528_1189860821058919_5529769885576498415_oRecenzja dla portalu DużeKa


magdalena-knedler_nic-oprocz-strachu-300-dpi-rgb-337x535Magdalena Knedler „Nic oprócz strachu”

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data premiery: 13.04.2016
Liczba stron: 534
ocena: 8/10 (rewelacyjna)

a
Twórczość autorki:
– seria: Komisarz Anna Lindholm
1. Nic oprócz strachu
2. Nic oprócz milczenia (premiera 12.10.2016)
– Klamki i dzwonki
– Pan Darcy nie żyje
– Winda