Katarzyna Batko „Słony wiatr”

Słony wiatrKrótki opis książki „Słony wiatr” zainteresował mnie na tyle, że zapragnęłam poznać całą historię. Dzięki uprzejmości autorki, szybko otrzymałam ebook i mogłam rozpocząć morską przygodę.

Marike całe życie czuła się inna, odrzucona przez lokalne społeczeństwo, tak jak wcześniej jej matka. Lecz dopóki kobieta żyła, jej córka nie czuła się samotna – teraz było znacznie gorzej. Jej jedynymi towarzyszami był: wierny kundelek, wiatr hulający po małej chatce i morze, które od zawsze wydawało się przyciągać ją do siebie. Pewnego dnia, po wyjątkowo dużym sztormie, Marike poszła na trudno dostępną plażę w poszukiwaniu bursztynów. Zamiast nich, znalazła na brzegu potężne ciało. Gdy okazało się, że mężczyzna żyje, wbrew swoim ogromnym obawom, wytężając siły, postanowiła mu pomóc i zabrać do swojego domku. Myślicie, że czeka ją teraz romans z przystojnym nieznajomym? O nie, będzie się działo o wiele więcej!

Małe wioski to miejsca, w których bardzo łatwo zyskać złą opinię, wszystko co odbiega od ogólnie przyjętej normy, jest złe. Matka Marike została oskarżona o zadawanie się z demonami – jako jedyna wróciła żywa z morskiej wycieczki grupy młodzieży. Co gorsza, okazało się, że jest w ciąży. Marike od urodzenia była traktowana jak ktoś gorszy i nie wydawało się, by cokolwiek mogło zmienić opinię społeczeństwa o niej. Nie pomogło jej też przyprowadzenie do domu nieznajomego mężczyzny mówiącego w obcym języku, wzbudziła tym tylko kolejny atak agresji wśród okolicznej ludności. Zrezygnowana, poddała się. I wtedy okazało się, że wraz z pięknym nieznajomym, Loannarem, może rozpocząć całkiem nowe życie, wśród istot, które będą jej życzliwe.

Autorka wciągnęła czytelników razem z Marike i Loannarem wgłąb podwodnego świata. Stworzyła morską społeczność, wiodącą zorganizowane życie, wypełnione obowiązkami i przyjemnościami, regulowane swoistymi zwyczajami. Syreny i trytoni mieli przebogate życie erotyczne, cieszyli się dużą swobodą seksualną, zmieniali partnerów i nie wiedzieli co to wierność, czy zdrada. Dopiero małżeństwo łączyło ich w trwałe pary. W takie towarzystwo wpadła nieśmiała i wstydliwa Marike. Dziewczyna, która nigdy nie zaznała ludzkiego ciepła, nie kochała, mogła stać się łatwym łupem dla trytonów zainteresowanych nową towarzyszką. Czy odrzucona przez ludzi, znajdzie szczęście pod wodą?

Wiele scen erotycznych (chcecie się dowiedzieć, jak to wygląda u syren i trytonów?), duże emocje i tragedie, które odmieniają los, to wszystko składa się na powieść „Słony wiatr”. Książka napisany jest prostym, ale przyjemnym językiem, a  ciekawy pomysł na fabułę sprawił, że czytało się ją szybko. To opowieść o miłości, tęsknocie i stracie, osadzona w dwóch światach rozgraniczonych powierzchnią wody. Jeśli lubicie fantastykę w lekkim wydaniu (kto nie lubił „Małej Syrenki”?), powinna spodobać się Wam ta bajka dla dorosłych – na kilka przyjemnych momentów oderwie Was od codzienności.

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Autorce.

Słony wiatrKatarzyna Batko

Wydawnictwo: Wydawnictwo internetowe e-bookowo
Data premiery: 11.06.2016
Liczba stron: 256
ocena: 6/10 (dobra)