PRZEDPREMIEROWO! Christer Mjåset – To ty jesteś Bobbym Fischerem

to ty jesteś bobbym fischeremPowroty bywają trudne, zwłaszcza po kilkunastu latach nieobecności. Håkon właściwie wbrew sobie przyjechał na pogrzeb dawnego przyjaciela Kristoffera. Nie chciał wracać do Lillehammer, miasteczka, w którym spędził część dzieciństwa. Nie chciał spotkać się z Bo, Perem i Erlandem, myśleć, że nie ma wśród nich Agnes. Nie chciał zastanawiać się nad tym, co stało się pewnego lata… Ale nie udało mu się uciec przed przeszłością, musiał zmierzyć się ze swoimi gorzkimi wspomnieniami.

Dziś Håkon ma czterdzieści lat, wiedzie samotne życie i stara się nie pamiętać o dzieciństwie w Lillehammer. Retrospekcje pozwalają czytelnikowi poznać go jako młodego chłopca, dzielącego czas między kolegów, a Agnes, koleżankę z sąsiedztwa, jego pierwszą dziecięcą miłość. Ciekawscy chłopcy odkryli poniemiecki bunkier w pobliżu szkoły, zaczęli spędzać w nim coraz więcej czasu, a ich ulubionym zajęciem stało się jeżdżenie nocą na rowerach, w tajemnicy przed rodzicami i szukanie opuszczonych domów, by wyszukiwać w nich zapomnianych przez właścicieli cennych przedmiotów. Z czasem podejmowali coraz bardziej ryzykowne próby. Ten beztroski czas przerwała paraliżująca wiadomość o zniknięciu Agnes, lecz nie była to najgorsza rzecz, jaka przytrafiła im się tamtego roku.

„To ty jesteś Bobbym Fischerem” to powieść, którą dobrze się czyta, choć ciężka jest od złych wspomnień, latami ukrywanych tajemnic. Panuje tu duszny klimat części miasta, w którym większość ludzi się zna, gdzie niełatwo coś ukryć. Håkonowi nigdy nie udało się od niego uciec, mimo że fizycznie przebywał daleko, w podświadomości został mu obraz tego, co się działo, dręczyły go wyrzuty sumienia. Nie chciał przyjeżdżać na pogrzeb Kristoffera, spotkać z dawnymi przyjaciółmi i wspominać dobre czasy, wspólnie milcząc o tych złych. W powieści teraźniejszość przeplata się z przeszłością, czytelnik z czasem dostaje odpowiedzi na większość pytań, jednak pozostają niedopowiedzenia, miejsce na domysły, które nie zostaną potwierdzone.

Książka okazała się psychologiczną powieścią obyczajową z niewielkim wątkiem kryminalnym, który jednak rzutował na całą historię. Christer Mjåset trzymał czytelnika w niepewności do samego końca, dawkując kluczowe informacje, potęgował ciekawość.  „To ty jesteś Bobbym Fischerem” to melancholijna opowieść o przeszłości, od której nie da się uciec, której nie da się zapomnieć i która nawet po latach rozpala emocje. O dzieciństwie, które zostało gwałtownie przerwane i marzeniach, które już nie zostaną spełnione. Jak gra w szachy, historia toczyła się powoli, lecz precyzyjnie, doprowadzając do finału, od którego nie było ucieczki, można było już tylko myśleć, gdzie popełniło się błąd, który doprowadził do przegranej.

Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu Smak Słowa.

Christer Mjåset „To ty jesteś Bobbym Fischerem”to ty jesteś bobbym fischerem

tytuł oryginału: Det er du som er Bobby Fischer
Wydawnictwo: Smak Słowa
Data premiery: 18.05.2016
Liczba stron: 246
ocena: 7/10 (bardzo dobra)
a

Twórczość autora:
– Białe kruki
– Lekarz, który wiedział za dużo
– To ty jesteś Bobbym Fischerem