Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz – Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia międzywojennego

bezlitosnePoznajcie Helenę Krzyżanowską-Macoch, znaną celebrytkę z początku XX wieku, której karierę więzienną śledziły media w całej Polsce. Uwiedzenie zakonnika z Jasnej Góry oraz balowanie za pieniądze klasztorne, to tylko początek. Głowy wszystkich zwróciły się w jej stronę, gdy okazało się, że jest zamieszana w morderstwo. O jej życiu po wyjściu z więzienia jeszcze długo krążyły plotki pełne nagłych zwrotów akcji. Rita Gorgonowa wysławiła się zbrodnią bardziej pospolitą, ale za to bez pomocników, z zimną krwią zlikwidowała przeszkodę stojącą jej na drodze do małżeństwa z kochankiem. A, że przeszkodą była córka, wzbudziło to wściekłość opinii publicznej. Odrzuconej przez ukochanego Helenie Domagalskiej można by współczuć, gdyby nie to, że w ramach zemsty za porzucenie, oblała twarz kochanka żrącym kwasem.

„Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia międzywojennego” to krótkie historie wielu kobiet, które zasłynęły w tamtym okresie, odtworzone na podstawie wzmianek w ówczesnej prasie. O tych popularniejszych, które wzbudziły większe zainteresowanie pisano dużo, co pozwoliło na autorom na szczegółowe przedstawienie ich czynów. Ale pojawiały się też bohaterki powtarzalnych zbrodni, czy nietypowych zdarzeń, które w gazetach były opisywane zdawkowo, przez co i my musieliśmy się zadowolić jedynie skąpą informacją na ich temat.

collage-bezlitosne
Fragmenty książki.

Publikacja jest świetnie przygotowana, jest w niej mnóstwo fragmentów artykułów z gazet, krótkich notatek prasowych, czy zdjęć, często z sali sądowej, którym się z dużym zainteresowaniem przyglądałam. Przy okazji czytania o bezlitosnych kobietach, mogłam przyjrzeć się, jak wyglądała prasa dziewięćdziesiąt lat temu. Relacjonując wspomniane rozprawy sądowe, gazety szeroko rozpisywały się nad wyglądem i sposobem zachowania oskarżonych, a komentując każdy ruch, zastępowały obecne materiały telewizyjne ludziom, którzy akurat nie mogli być na danej rozprawie.

Książka opowiada nie tylko o zbrodniarkach i oszustkach działających w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Fantazja złodziei i oszustów budziła mimowolny podziw, potrafili tak dobrze odgrywać role stworzonej na potrzeby przekrętu postaci, że nabierało się na nią wiele ofiar. Niektóre historie z perspektywy lat, wydają się teraz zabawne. Niektóre nadal przerażają okrucieństwem. To też historie kobiet, które stawały się ofiarami, które szukając miłości, łatwo stawały się podatne na wdzięki oszustów. To także kobiety, które jako pierwsze zostały dopuszczone przez mężczyzn, by także walczyć z przestępczością, przez pełnienie funkcji publicznych, takich jak służba w policji, bycie adwokatem, czy sędzią. To wspaniała lekcja historii dotycząca polskich kobiet, zwłaszcza tych bardziej „przedsiębiorczych”, przewodnik po Polsce między jedną wojną, która rozbudziła wolność, dając szansę również kobietom na zasmakowanie życia i drugą, która utemperowała wyobraźnię.

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Akurat oraz Business&Culture.

Książka bierze udział w wyzwaniach:
Klucznik 3. Co się odwlecze, to nie uciecze

 

Obserwujesz już mojego bloga?
Facebook | Bloglovin | Google+ | Instagram