Cecelia Ahern – Zakochać się

zakochać się

Choć wydaje się to nieprawdopodobnym zbiegiem okoliczności, Christine dwa razy w ciągu kilku dni trafiała na mężczyzn próbujących popełnić samobójstwo. Mimo rozmowy, nie potrafiła powstrzymać Simona przed dokończenia tragicznego dzieła. Dlatego tym mocniej chciała uratować Adama przed skokiem z mostu. Zawarła z nim nietypową umowę: jeśli do jego urodzin pomoże mu odnaleźć sens życia, Adam nie ponowi próby. Ale jeśli jej się to nie uda… Christine nie zdawała sobie jednak sprawy, że do urodzin mężczyzny zostały dwa tygodnie. Czy tyle wystarczy, by zakochać się w życiu?

Cecelia Ahern to czarodziejka. Potrafi stworzyć magiczne opowieści o miłości, tak piękne, że chciałoby się wkroczyć na ich karty, by też móc ją odczuć. Mimo czytania ze świadomością, że ta historia musi się skończyć szczęśliwie, nie byłam znudzona. Czytałam z uśmiechem na twarzy, ogrzewając duszę pozytywnymi emocjami. Ta książka sprawiła, że po raz kolejny zakochałam się w autorce.

Christine większość swej wiedzy o życiu czerpie z poradników. Tu też szuka inspiracji, jak odkryć przed zdesperowanym Adamem, uroki egzystencji. Na razie jednak chce mu uniemożliwić kolejną samobójczą próbę, pilnując go na każdym kroku i spędzając z nim prawie każdą chwilę. Desperacko łapie się swojej jedynej deski ratunku – kolejnego poradnika, wypróbowując na Adamie metody, które w jego przypadku nie zawsze się sprawdzają. Podejmuje za niego decyzje i zmusza do działania, chce naprawić cały jego zepsuty świat. Ale czy sprawi, że Adam znów pokocha życie? Czy w rzeczywistym świecie można przejąć czyjeś życie i nim sterować, jak w popularnej grze The Sims? Rzesze fanów tej produkcji świadczą, że to dość kusząca możliwość…

Mimo poruszanej tematyki samobójstw, depresji, utraty radości życia, książka emanuje optymizmem. Duży wpływ na to mają postaci drugoplanowe, których cechy charakterystyczne zostały mocno wyeksponowane, wręcz przerysowane. Zabawne dialogi wprowadzają element rozrywki. Jednak główni bohaterowie też mnie nie zawiedli, ich dziwny układ, rozpoczęty z dużą dozą nieufnością, a zakończony… (chyba się domyślacie? Bo nie chcę wprowadzać spoilerów;). Może napiszę tak: próba zakochania się w życiu, to nie jedyny wątek miłosny w tej cudownej powieści.

„Zakochać się” to książka ciepła, romantyczna i zabawna. Ale pierwszym określeniem, jakie mi przychodzi na myśl, to słowo MAGICZNA. W cudowny sposób przyciąga uwagę podczas czytania, pozwala zapomnieć, że świat bywa zły, zmusza do szukania wraz z Christine tylko jasnych stron życia. Autorka wkłada nam na oczy różowe okulary, poprawia nawet najgorszy humor. Fanom Ceceli Ahern pewnie nie muszę zachwalać tej powieści. A jeśli ktoś jeszcze nie poznał jej twórczości- bardzo polecam Wam właśnie „Zakochać się” i „P.S. Kocham Cię„, to na razie moje ulubione powieści autorki.

IMG_20150907_181451Książki Autorki:
– Dziewczyna w lustrze
– Dziękuję za wspomnienia
– Gdybyś mnie teraz zobaczył
– Kiedy Cię poznałam
– Kraina zwana Tutaj
– Love, Rosie (wydana przedtem jako „Na końcu tęczy” {8/10})
Pamiętnik z przyszłości {8/10}
– Podarunek
– Pora na życie
– P.S. Kocham Cię {9/10} + EKRANIZACJA: „P.S. Kocham Cię”
– Zakochać się

Obserwujesz już mojego bloga?
Facebook | Bloglovin | Google+ | Instagram