Bernard Minier – Paskudna historia

Mój mistrz francuskiego thrillera, twórca mrożącej krew w żyłach trylogii z Martinem Servazem („Bielszy odcień śmierci„, „Krąg„, „Nie gaś światła„) powraca z kolejną powieścią. Czy znów udało mu się stworzyć pełen napięcia klimat, który nie pozwoli przestać czytać i pochłonie wszystkie myśli?paskudna historia

Dzieciństwo Henry’ego było ciągłą podróżą, ucieczką przed nieznanym mu zagrożeniem, do czasu, gdy wraz z matkami osiedli na Glass Island i wreszcie poczuli się bezpiecznie. Na wyspie, gdzie wszyscy się znali, Henry znalazł grupę wiernych przyjaciół, a wśród tą jedyną- Naomi. Akcja książki rozpoczyna się na promie, kłótnią szesnastoletniego Henry’ego z Naomi, która chce przerwy w związku. Ich gwałtowną wymianę zdań przerwała ucieczka dziewczyny, która później skryła się gdzieś w zakamarkach promu. Nieobecność Naomi następnego dnia w szkole niepokoi Henry’ego i jego przyjaciół, a wzmianka o znalezionych zwłokach zdaje się potwierdzać ich najgorsze przeczucia. Wokół chłopaka narasta atmosfera tajemnicy, a wyspa zdaje się odkrywać swoje gorsze oblicze…

Główny bohater został opisany bardzo wiarygodnie, autorowi udało się pokazać słabości nastolatka, które próbował skryć pod maską odwagi, zmienne nastroje i nieodpowiedzialne pomysły. Autor tym razem umiejscowił akcję w USA, na fikcyjnej wyspie położonej na północnym zachodzie kraju, idealnie pasującej do nastroju powieści. Glass Island latem tętniło życiem, lecz zimą sprawiało opuszczone i ponure wrażenie, było to miejsce nadające się na zbrodnie, mroczne, odosobnione. Znalezione zwłoki nastoletniej dziewczyny szybko stały się tematem numer jeden w lokalnej prasie, a mieszkańcy błyskawicznie osądzili, kto mógł być mordercą. Henry wraz z przyjaciółmi postanowił dojść prawdy na własną rękę, niejednokrotnie podejmując ryzyko, w celu zebrania informacji. Tymczasem w miasteczku pojawił się ktoś, kto dyskretnie zbierał informacje o chłopaku. Kim był i czego chciał? Jakie sekrety zataiły przed Henrym jego matki?

Orka drapieżna jest najbardziej okrutnym że ssaków morskich, ale człowiek wędrowny to najbardziej okrutny ssak na całym świecie.  To powszechnie znana prawda. Ja miałem ją dopiero odkryć.  (str 14)

W dobie dominacji mediów społecznościowych chronienie własnej prywatności staje się coraz trudniejsze. Niektóre informacje z życia sami chętnie udostępniamy, inne są łatwe do zdobycia przez zainteresowane osoby czy firmy. Rozmiar inwigilacji życia zwykłych ludzi, przedstawiony w „Paskudnej historii” robi duże wrażenie i może przestraszyć. Nie wiem, na ile było to prawdą, w jakim stopniu takie działania są zgodne z prawem, jedno jest pewne- obecna technika jest w stanie dostarczyć mnóstwa danych na nasz temat. Choć Henry próbował być nierozpoznawalny w sieci, nie udało mu się zachować pełnej anonimowości. Był celem możliwym do namierzenia. Prowadzone przez niego prywatne śledztwo sprawiło, że odkrył otaczające go tajemnice, niedomówienia dotyczące przeszłości. Czy uda mu się odnaleźć prawdę o sobie?

Co za opowieść! porywająca, budująca,  wzruszająca. .. O tak, wyjątkowo paskudna historia… (str 411)

Bernard Minier  po raz kolejny pokazał klasę i udowodnił mi, że nie na darmo tak zachwalam jego twórczość. W książce dało się wyczuć fascynację autora amerykańskimi thrillerami, na szczęście było to udane naśladownictwo, z domieszką własnego stylu. Stworzył historię, paskudną historię,  przy tym niesamowicie wciągającą, z piekielnie dobrą intrygą. Zwrot akcji pod koniec powieści, informacje które zostały wreszcie podane czytelnikowi sprawiły, że zwątpiłam wszystko, co do tej pory sobie wydedukowałam. Historia, w którą autor pozwolił mi uwierzyć była przerażająca,  jednak to, czego dowiedziałam się potem, wstrząsnęło mną dogłębnie. Tę książkę musi przeczytać każdy miłośnik thrillerów, czy ktoś ma jeszcze wątpliwości?

Recenzja dla portalu DużeKa.pl

IMG_20151119_221408Książka bierze udział w wyzwaniach:
Czytam Opasłe Tomiska


Twórczość autora:

Cykl z Martinem Servazem:
1. Bielszy odcień śmierci {ocena: 8/10}
2. Krąg {ocena: 7/10}
3. Nie gaś światła {ocena: 8/10}
– Paskudna historia {ocena: 8/10}

Obserwujesz już mojego bloga?
Facebook | Bloglovin | Google+ | Instagram