Gillian Flynn – Zaginiona dziewczyna

zaginiona dziewczyna

Nick Dunne sam nie wiedział, czy kocha swoją żonę, czy może wręcz przeciwnie. Przez kilka lat zdążyli się nawzajem poznać zbyt dobrze i nie wszystko w ich relacjach się układało. Dlatego, kiedy w dniu ich piątej rocznicy ślubu Amy zaginęła, a w ich domu znaleziono ślady krwi, Nick szybko został jednym z podejrzanych. Tym bardziej, że podczas telewizyjnych wywiadów nie okazywał tak ogromnej rozpaczy, jak rodzice jego żony, a policja znajdowała coraz więcej dowodów świadczących o jego winie. A jak było naprawdę? Nick zaczyna mieć pewnie podejrzenia…

Bohaterowie książki zostali przedstawieni bardzo wyraziście, nie pozostawiając miejsca na wątpliwości i zastanawianie się, jacy jeszcze mogliby być. Nick był tym złym od początku, kłamał policji, która po kolei odkrywała jego karty. Żył z pieniędzy żony, kupił za nie bar, który prowadził ze swoją siostrą. Historię poznajemy z jego perspektywy i z pamiętników jego żony. Jawił się jako rozkapryszony mężczyzna, goniący za własnymi przyjemnościami i potrzebami, który zabrał żonę do swojego rodzinnego miasteczka i przestał się nią interesować. Jego piękna żona Amy nie była byle kim. Była bohaterką serii książeczek o Niezwykłej Amy, którą stworzyli jej rodzice. W związku z tym cieszyła się dużą popularnością, wiele osób chciało znać tą niesamowitą dziewczynę. Trwała przy mężu, choć nie było idealnie. A teraz, gdy zaginęła, wszyscy jej współczuli, podejrzewając Nicka o najgorsze, tym bardziej, że znajdowano coraz więcej dowodów na to, że mogło mu zależeć na zniknięciu żony. Jednak Nick dochodzi do zaskakujących wniosków, a akcja książki spektakularnie zmienia kierunek, wprawiając w osłupienie.

7641076.3Zaginiona dziewczyna” to świetny thriller psychologiczny. Autorka pozwala czytelnikowi na stworzenie własnej wersji wydarzeń, nakierowuje jego podejrzenia na Nicka, by nagle pokazać historię z całkiem innej strony. Choć trochę podejrzewałam, że historia może się tak potoczyć, jednak zostałam zaskoczona perfekcją wykonania. Ta druga strona historii jest bardziej przerażająca niż pierwsza. Długo i starannie planowana idealna intryga, wszystko po to by dokonać zbrodni doskonałej. Bezwzględność i wytrwałość w dążeniu do celu, na jaką niewielu stać. Mroczny charakter, budzący niepokój, ale i mimowolny podziw dla pomysłowości. I kiedy myślałam, że już nic mnie nie zaskoczy, jest kolejna zmiana akcji, a ja zapominam z wrażenia oddychać. Boję się napisać więcej, by nie zdradzić za dużo i nie pozbawić Was przyjemności czytania tej rewelacyjnej książki. Polecam!

Niedawno oglądałam ekranizację książki z 2014, w rolach głównych Ben Affleck i Rosamund Pike. Aktorkę znałam do tej pory z jednej roli, tu pokazała się z całkiem innej strony, idealnie grając Amy. Adaptacja nie była wierna, ale udało się zachować najważniejsze fakty, sprawiając, że dla osoby nieznającej książki, wszystko było logicznie wytłumaczone. I oczywiście wprawiając w osłupienie w pewnym kluczowym momencie.

 

Książka bierze udział w wyzwaniach: 
Najpierw książka, potem film
Czytam Opasłe Tomiska

Książki autorki:
– Mroczny zakątek
– Ostre przedmioty
– Zaginiona dziewczyna