PRZEDPREMIEROWO! Jørn Lier Horst – Poza sezonem

poza sezonem

Wakacje w pełni. Na plażach tysiące ludzi. Wszystkie domki przy plażach wynajęte. Słońce. Upał. Ludzie korzystają z uroków lata. Ale już niedługo (chlip!) skończą się wakacje, sezon urlopowy, a turystyczne czy nadmorskie miejscowości opustoszeją, stając się idealnym miejscem dla ludzi, którzy mają coś do ukrycia…

Policja nie zareagowała tak, jak spodziewał się Ove Bakkerud, gdy w piątkowy wieczór zgłaszał włamanie do swojego domu letniskowego. Kiedy zobaczył światło w domu sąsiada, znanego celebryty, udał się tam, po drodze przelotnie zastanawiając się, co zrobi, jeśli spotka włamywaczy. Jednak zamiast nich, przy wejściu natknął się na zamaskowane zwłoki mężczyzny. Tym razem policja zareagowała natychmiastowo, a do śledztwa wkroczył William Wisting. Nie spodziewał się, gdzie doprowadzi do dochodzenie, ani z jak niebezpiecznymi graczami będzie miał do czynienia.

Po lekturze „Jaskiniowca” i „Psów gończych”, przyszedł czas na książkę „Poza sezonem”. Ale jeśli nie czytaliście jeszcze żadnej książki Jørna Liera Horsta, macie szansę przeczytać cykl o Williamie Wistingu w prawidłowej kolejności. W Polce książki autora nie są na razie wydawane po kolei. Najpierw wprowadzono dziewiątą część. Teraz siódmą. Od razu muszę wspomnieć, że nie wpływa to na komfort czytania, wątki osobiste dotyczące Williama Wistinga i jego córki Line stanowią tło obyczajowe powieści, ale ich nieznajomość (lub znajomość przyszłych zdarzeń) nie ma znaczenia dla wątku kryminalnego. Dla porządku, przedstawiam prawidłową kolejność:

7. Poza sezonem

8. Psy gończe

9. Jaskiniowiec

IMG_20150808_115725_20150808115800104Prowadzone śledztwo zawierało wątki międzynarodowe, a zamieszanych w zbrodnie było wielu. I choć dość szybko było wiadomo, kogo można oskarżyć, samo zbieranie dowodów i rekonstrukcja zdarzeń kryły wiele niespodzianek. Policjanci trafili na bezwzględnych i doświadczonych graczy, przygotowanych na różne okoliczności. Choć tym razem Line była na urlopie i nie prowadziła własnego dziennikarskiego dochodzenia, w tej samej sprawie, co ojciec, szukając odosobnienia, znalazła się blisko centrum wydarzeń. Ona i ojciec sprawiają wrażenie zgranego duetu, obydwoje gotowi są ponieść ryzyko, wszystko, by zdobyć ważną informację. Wprowadza to do powieści elementy niepewności, potęgowane nagłymi zakończeniami rozdziałów i kolejnymi przenoszącymi akcję w inne miejsce.

Jørn Lier Horst w swoim cyklu o Williamie Wistingu trzyma dobry poziom. „Poza sezonem” to kryminał, gdzie znajdziemy zagadkowe zbrodnie, ryzykowne policyjne akcje i trochę żmudnej dedukcji, prowadzącej do odkrycia prawdy. A polskiemu wydawcy należą się gratulację na świetną okładkę, pasującą zarówno do tytułu, jak i klimatu książki.

Premiera 9 września 2015 r.

Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Pani Karolinie, wydawnictwu Smak Słowa i Business & Culture.

Pozostałe książki autora:
Seria o Williamie Wistingu:
– Poza sezonem (t. 7)
– Psy gończe (t. 8)
– Jaskiniowiec (t. 9)