Anna Todd – After. Już nie wiem, kim bez ciebie jestem

after już nie

Druga część książki rozpoczyna się od razu w momencie zakończenia pierwszej („Płomień pod moją skórą„), dlatego rekomenduję czytać serię After w odpowiedniej kolejności:

  1. Płomień pod moją skórą
  2. Już nie wiem, kim bez Ciebie jestem
  3. Ocal mnie
  4. Bez siebie nie przetrwamy

Po usłyszeniu bolesnej prawdy o jej związku z Hardinem, Tessa nie wie co ze sobą zrobić. Wraca do rodzinnego domu, lecz nie potrafi wytrzymać z apodyktyczną matką. Wraca więc do ICH mieszkania. Święta sprzyjają wybaczaniu, lecz każdy kolejny dzień przynosi fakty, które znów oddalają parę od siebie. Czy Tessa i Hardin będą żyć długo i szczęśliwie? Czy może serce dziewczyny zdobędzie ktoś inny?

Po przeczytaniu pierwszej części byłam odrobinę zdegustowana, lecz magnetyczny urok historii i moja nieujarzmiona ciekawość zwyciężyły, dlatego sięgnęłam po kontynuację. W mojej głowie wiruje teraz tyle epitetów, że nie wiem, od czego zacząć: ta książka była przewidywalna, sceny się powtarzały, bohaterowie byli infantylni. Liczne sceny erotyczne (może zbyt liczne jak na literaturę młodzieżową? Już nie wiem, kto ma być grupą docelową), zamiast i tym razem wywoływać choć lekki rumieniec, zaczynały nużyć. Gdybym miała w dwóch słowach streścić tę powieść, wybrałabym „kłótnia” i „seks”. Tylko proszę, niech nikt mnie nie pyta, dlaczego nie odłożyłam książki, tylko dalej czytałam, bo nie znam odpowiedzi. Może miałam nadzieję, że bohaterowie wreszcie się opanują i będę miała happy end? A może spodobało mi się zamiłowanie bohaterów do literatury klasycznej, cytowanie „Dumy i uprzedzenia”? Powiem od razu, że z okazji tego, że moja ciekawość nadal nie została zaspokojona, a w konkursie na blogu Monweg wygrałam książkę „Ocal mnie”, na tej pozycji nie zakończę mojej przygody z serią After. Może dla odmiany ktoś zacznie szanować Tessę, skoro jest taką cudowną dziewczyną? Samej Tessie to niezbyt wychodzi, więc może Hardin dojrzeje? Oczywiście po kłótni, która pewnie rozpocznie się na pierwszych stronach kolejnej książki. Toksyczna miłość zabija uzależnia i rani. Tessa i Hardin nie potrafią żyć bez siebie, ale nie potrafią też żyć ze sobą. Co okaże się silniejsze, miłość, czy nienawiść? To nie klasyczne love story, ale emocji znajdziecie tu mnóstwo.

Dzisiejsza recenzja jest krótka, spuściłam trochę jadu, a resztę moich negatywnych spostrzeżeń mogliście przeczytać w tym poście. Od tamtej pory niewiele się zmieniło, może tyle, że miałam okazję poznać przeszłość Hardina, Tessa zaczęła wykorzystywać swoją urodę, by nie czuć się samotnie, a jej kariera w wydawnictwie rozwija się coraz bardziej (czego jak czego, ale pracy jej zazdroszczę ;). Muszę jeszcze uczciwie przyznać, że książkę czyta się naprawdę dobrze i szybko, poza kilkoma irytującymi fragmentami.

Książka bierze udział w wyzwaniu:
Czytam Opasłe Tomiska

Książki autorki:
seria After: