Jodi Picoult- Deszczowa noc

Niezawodna Jodi Picoult znów zmusiła mnie do przeanalizowania własnych poglądów. Ponownie opowiada o miłości, lecz zupełnie inaczej niż w książce „Jak z obrazka„. O czym jest „Deszczowa noc„?


Pierwsza scena: kobieta urządza wyprzedaż garażową, sprzedając wszystkie rzeczy męża, jego ubrania, sprzęt wędkarski, pamiątki rodzinne.
Pierwsza myśl: jej mąż zmarł, a ona nie radząc sobie z żałobą, w bólu pozbywa się wszystkich dowodów wspólnej przeszłości.
Pierwsze zaskoczenie: jej mąż wraca z pracy.
Dlaczego to zrobiła?

Odpowiedź nie przyszła od razu. Najpierw poznałam zarys historii rody MacDonaldów, później dwa małżeństwa: Jamie i Maggie oraz Cameron i Allie. Jamie i Cameron to kuzyni, którzy prawie się nie znają. Ale te dwa małżeństwa łączy coś więcej, niż pokrewieństwo. W obu przypadkach, jeden z małżonków kocha o wiele bardziej, niż drugie z nich. Jamie i Allie- oni kochając bardziej, są gotowi zrobić dla miłości wszystko, nawet kosztem samych siebie. Maggie i Cameron wykorzystują to. Maggie prosi męża, żeby ją zabił. Cameron zaczyna zdradzać swoją żonę.
Jammy zgadza się spełnić egoistyczną prośbę chorej na nowotwór żony. Nie robi tego w domu, lecz w hotelu, w mieście, gdzie komendantem policji jest jego kuzyn. Dowody nie pozostawiają wątpliwości- Jammie zabił Maggie. Teraz czeka go proces i próba udowodnienia, że zrobił to tylko z miłości…
Allie, zaangażowana w pomoc w obronie Jammiego, nie zorientowała się, kiedy mąż zaczął ją zdradzać. Cameron wykorzystał jej naiwną wiarę w ich małżeństwo, rozpoczynając romans z kobietą swoich marzeń. Wie, że wkrótce będzie musiał podjąć decyzję, ale którą kobietę wybierze? Bezpieczną stabilizację u boku Allie, czy nieustającą przygodę z Mią?
Miłość ma różne odcienie. 
Można kochać tak mocno, że zrobi się dla ukochanej osoby wszystko, spełni się jej każde życzenie, nawet życzenie śmierci.
Można kochać tak mocno, że nie chce się pozwolić ukochanej osobie odejść, czasem zmuszając ją wbrew jej woli.
Jodi Picoult, kreując bohaterów, przedstawiając ich historię, nie osądza ich. Obiektywnie opisuje ich uczucia, relacjonuje ich zachowanie, ale ocenę postępowania pozostawia czytelnikowi. Dla mnie sprawa była jasna- Jammie był niewinny. Cameron był winny. Jammie nie był mordercą, chociaż zabił swoją żonę. Cameron zabijał powoli Allie, nie używając broni. 
Przy okazji śledzenia procesu Jammiego mogłam upewnić się co do swojej decyzji, spojrzałam na morderstwo z miłości także z perspektywy oskarżających. I muszę przyznać, że mimo wszystko nie spodziewałam się tak jednoznacznego werdyktu wydanego przez ławę przysięgłych. Przebieg procesu nie przygotował mnie na takie rozwiązanie (albo jestem tak niedomyślna;)

Książka bierze udział w wyzwaniach:
– Klucznik (Love story)
Książki Jodi Picoult:

Pozostałe książki autorki:
– Bez mojej zgody + EKRANIZACJA: „Bez mojej zgody” (My Sister’s Keeper, 2009)
– Czarownice z Salem Falls + EKRANIZACJA: „Czarownice z Salem Falls”  (Salem Falls, 2011)
– Drugie spojrzenie
– Dziesiąty krąg (6/10) EKRANIZACJA: „Dziesiąty Krąg” (The Tenth Circle, 2008)
– Głos serca
Jak z obrazka (7/10)
– Jesień cudów
– Już czas
– Karuzela uczuć + EKRANIZACJA: „W imię miłości” (The Pact, 2002)
– Krucha jak lód (9/10)
– Linia życia
– Pół życia (6/10)
– Przemiana
– Świadectwo prawdy + EKRANIZACJA: „Cała prawda” (Plain Truth, 2004)
– Tam gdzie ty
– To, co zostało
– W imię miłości
– W naszym domu
– Zagubiona przeszłość
– Z innej bajki (napisana wraz z córką)