Jonathan Holt – Carnivia. Bluźnierstwo

Czy zastanawiacie się nad bezpieczeństwem w sieci, kiedy surfujecie po Internecie? Ile informacji o sobie zostawiamy? Nie mam na myśli tylko tych, które publikujemy, o postach na blogu czy na facebooku, zdjęciach na Instagramie, ale o tych, które czasem pobierane są komputera bez naszej wiedzy. Zabiorę Was zaraz w literacką podróż do Wenecji i jej wirtualnego odbicia- Carnivi, najbezpieczniejszego miejsca w sieci. Jesteście gotowi?

Kat Tapo, carabineri, po raz pierwszy ma okazję uczestniczyć w dochodzeniu w sprawie morderstwa. W wodach urokliwej Wenecji zostały znalezione zwłoki kobiety. Niby nic nowego, ale znaleziona kobieta ma na sobie strój kapłana. W tym religijnym państwie to ogromna profanacja, wręcz bluźnierstwo. Wraz z szefem dochodzenia, przystojnym kapitanem Piola, Kat próbuje odkryć, kim była kobieta, dlaczego była ubrana w strój księdza i dlaczego została zabita. 

Holly Boland jest oficerem amerykańskiej armii. Przez długi czas mieszkając we Włoszech, dobrze poznała język, dlatego dowództwo skierowało ja do tego kraju, by wspierała działania amerykańskiej bazy, łagodząc nastoje niezbyt przychylnie nastawionych Włochów. Pierwszego dnia zgłasza się do niej kobieta umówiona jeszcze z jej poprzedniczką, z oficjalnym żądaniem dostępu do informacji dotyczących wizyt w amerykańskiej bazie chorwackiego generała w latach 90. Zdobycie informacji okazało się trudne, potrzebowała też tłumacza. W ten sposób trafiła na dawnego znajomego ojca, który postanawia jej pomóc.

Dwie kobiety połączy kolejne morderstwo i Daniele Barbo- właściciel i twórca Carnivi. Czy mężczyzna, któremu grozi więzienie, zgodzi się współpracować z przedstawicielką władzy? Czy rzeczywiście w Carnivi można znaleźć odpowiedzi na niektóre pytania? I co może mieć wspólnego kapłaństwo kobiet z handlem kobietami, chorwackim generałem i amerykańską armią? Holly i Kat rozpoczynają wspólne śledztwo, które nie wszystkim jest na rękę. Tylko komu mogą zaufać, a kto jest ich wrogiem?

Jonathan Holt zabrał mnie do niezwykłej Wenecji i pokazał jej groźne oblicze. Woda, która powoli niszczy budynki, acqua alta, czyli krótkotrwałe częste powodzie. Wszechobecna korupcja i mafia, kontrolująca wszystko. Do takiej Wenecji nie mam ochoty wybrać się na romantyczny wyjazd, wycieczka gondolą traci swój urok. Panuje podejrzliwa atmosfera, nikomu nie można ufać, wszystkie informacje natychmiast trafiają w niepowołane ręce, a śledztwo, które może zagrozić wpływowej osobie, zostaje kierowane na inne tory lub przerwane. Policja jest przekupiona lub bezsilna. Kat nie chce należeć do żadnej z tych grup, Za wszelką cenę chce poznać prawdę, znaleźć odpowiedzi na wszystkie postawione pytania, szukając ich nie zawsze zgodnie z regulaminem. Piękna i seksowna- zna swoją wartość i nie pozwoli, by mężczyźni ją wykorzystywali. Holly od małego mając kontakt z wojskiem, jest bardziej opanowana, chce być lojalna wobec państwa, choć dopiero ma się przekonać, z czym to się wiąże.

Mnogość wątków na początku lekko mnie przerażała, potem zaczęłam dostrzegać delikatne powiązania pomiędzy sprawami z pozoru całkowicie odrębnymi. Autor wciągnął mnie w powieść, byłam gotowa bez zastrzeżeń przyjmować wszystkie pomysły, które przedstawił. Lubię takie historie, lubię czytać o teoriach, które wydają się prawdopodobne (w taki sam sposób zawsze dawałam się podjeść Danowi Brownowi- myślę, że porównanie Jonathana Holta do niego ma sens). A wątki, które zostały poruszone, przedstawione okrucieństwo, naprawdę mocno poruszały wyobraźnię.

Do książki miałabym jeden zarzut- nie wszystkie wątki były rozwiązane, pozostało wiele pytań bez odpowiedzi. Jednak w związku z tym, że Carnivia ma być trylogią, a druga część – Herezja – będzie w sprzedaży już 19.11.2014 r., doceniam kunszt autora, który przyciągnął moją uwagę i zachęcił w ten sposób do przeczytania kolejnej części.

Odważycie się odwiedzić CARNIVIĘ?

Za książkę dziękuję Business & Culture

Książka bierze udział w wyzwaniach:
– Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+2,5 cm)
Pozostałe książki autora:
– Carnivia. Herezja (19.11.2014)

UWAGA!
Już niedługo na blogu będziecie mogli wziąć udział w kolejnej odsłonie akcji „Podaj dalej, czyli książka w podróży” zapoczątkowanej na blogu Moje spojrzenie na kulturę. Tym razem do przeczytania jest książka „Plan”.