Tess Gerritsen-Infekcja

Tess Gerritsen – Infekcja
tytuł oryginału: Life Support
wydawnictwo: Albatros
data wydania: 8 lutego 2013
liczba stron: 408

Mistrzowska, wielowątkowa intryga! Taką Gerritsen uwielbiam!
Akcja porwała mnie już od początku książki. 70-letni lekarz ma przeprowadzić prostą operację. Nagle zaczyna wycinać pacjentce zdrowe jelita, wbija skalpel w szyję protestującego anestezjologa i ucieka, wyskakując przez okno. 16-letnia prostytutka jest wieziona do kolejnego klienta. Ten każe jej się położyć na stole operacyjnym, jedynym sprzęcie w pustym białym pokoju. Dziewczyna budzi się już w mieszkaniu swojego alfonsa i nic nie pamięta. Po kilku tygodniach orientuje się, że jest w ciąży. Nie chce jej usuwać, więc ucieka.
I wreszcie pojawia się Toby Harper- lekarka pełniąca nocne dyżury w szpitalu. Policja przywozi jej pacjenta- starego nagiego mężczyznę, mającego problemy z pamięcią. Wstępne badania nie wykazują żadnych niepokojących wyników, jednak lekarkę zaniepokoiło krótkotrwale drganie nogi. Nie ma czasu tego sprawdzić od razu, musi ratować kolejnego pacjenta. W tym czasie staruszek znika ze szpitala, a lekarka ma z tego powodu problemy. Kilka tygodni później przywieziono kolejnego starszego pana z podobnymi objawami . Tym razem udaje się zrobić tomografię i odkryto niepokojące zmiany w mózgu. Na dalsze badania nie zgadza się Wallenberg-lekarz z ośrodka, w którym mieszkał staruszek, przejmuje go pod swoją opiekę. Kiedy tydzień później mężczyzna umiera, a lekarz nie zleca wykonania autopsji, Toby sama zgłasza ten przypadek do patologa i prosi o zbadanie zwłok. Okazało się, że starszy pan był zarażony chorobą Creutzfeldta-Jacoba, potwierdzały to wcześniejsze drgawki i zaburzona świadomość.  Lekarka zaczyna się zastanawiać, dlaczego dwie osoby z tego samego ośrodka spokojnej starości są zarażone tą samą, rzadko występującą chorobą. Zaczyna zagłębiać się w badania doktora Wallenberga, który stosuje hormony jako kurację wiecznej młodości. Kiedy ginie przyjaciel, który pomagał jej i odkrył kolejny przypadek choroby, Toby już wie, że jest blisko poznania prawdy i że ta prawda może się okazać niebezpieczna także dla niej. Szczególnie, że poświęcając czas na poszukiwanie rozwiązania te zagadki, lekarka traci powoli kontrolę nad własnym życiem, nie ma czasu zauważyć, że jej matka chora na Alzhaimera zaczyna się czuć coraz gorzej, nie chce się zastanawiać, czy znajomość z patologiem może przerodzić się w coś więcej (taki delikatny wątek romantyczny). Nagle zostaje oskarżona o znęcanie się nad matką i nie ma nikogo, kto by w nią wierzył. A Toby czuje, że to wszystko ma związek ze sprawą, której się poświęciła.
Tess Gerritsen pisze doskonałe kryminały medyczne, potrafię to docenić, mimo, że wiedzę medyczną czerpię tylko z „Grey’s Anatomy”. Wszystkie rozpoczęte wątki wiążą się w spójną, kontrowersyjną całość. Były momenty, w których musiałam się bać o bohaterów, czyli książka odpowiednio mnie wystraszyła 😉 Autorka poruszyła dyskusyjną tematykę: wieczną młodość. Jaka jest jej cena? Ile można poświęcić, żeby zdobyć na nią sposób? Odwieczny dylemat kłócący naukę z moralnością- czy można w ten sposób ingerować w życie? A jeżeli tak, to dlaczego ten przywilej ma obejmować tylko bogatych ludzi, których będzie stać na kosztowne zabiegi? Czy ich chęć życia ma większą wartość, niż pragnienia ludzi mniej zamożnych?

Pozostałe książki autorki:
– seria o Rizzoli & Isles (listę książek możecie znaleźć tutaj)
– Bez odwrotu
– Bez skrupułów ( 2 historie: „Z zimną krwią” i „Czarna loteria”)
– Ciało
– Dawca
– Grawitacja
– Labirynt kłamstw
– Nosiciel
– Ogród kości
– Osaczona
– Prawo krwi (kiedyś: Nigdy nie mów żegnaj)
– Ścigana
– Śladem zbrodni

Wszystkie okładki książek pochodzą z portalu Lubimyczytac.pl
Książka bierze udział w WYZWANIACH:
– Czytam opasłe tomiska: 408 stron
– Klucznik1. Śmierć w rozdziale 
– Gatunkowy miesięcznik: KRYMINAŁ