Tyle książek! – zapowiedzi na #listopad2016

zapowiedzi-listopad2016Coraz większą przyjemność sprawia mi przygotowywanie tego zestawienia, choć staram się mocno przesiewać zapowiadane premiery i wybierać jedynie te, które z całą pewnością chcę przeczytać. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że wszystkich premier nie przeczytam od razu, ale może kiedyś… Mam nadzieję, że któraś z prezentowanych książek zainteresuje również Was!

507699-352x5001. Sebastian Fitzek, Michael Tsokos „Odcięci”
wyd. Amber | premiera: 8 listopada 2016
Przebój jesieni! Najwybitniejszy niemiecki autor thrillerów psychologicznych i najwybitniejszy ekspert medycyny sądowej połączyli siły, byś doznał, czym naprawdę jest strach. Już po pierwszych stronach tej powieści zwątpisz, czy kiedykolwiek czytałeś prawdziwy thriller psychologiczny… Poczujesz się tak, jakbyś sam trzymał skalpel. Berlin. Federalny Urząd Kryminalny. Laboratorium medycyny sądowej. Paul Herzfeld, profesor medycyny sądowej, ekspert w zbrodniach ekstremalnych. Z ciał bestialsko zamordowanych odczytuje dowody, znajduje ślady, demaskuje morderców. Nawet z ciał, których już prawie nie ma. Ale tym razem zamiera z przerażenia: w głowie makabrycznie zmasakrowanej ofiary znajduje numer telefonu własnej córki. Komórka jest wyłączona, ale informacja w poczcie głosowej nie pozostawia cienia wątpliwości: Hannah została porwana. Umrze, jeśli Herzfeld zawiadomi policję. Na końcu wiadomości słyszy, że niejaki Eryk się skontaktuje… Odludna wyspa na Morzu Północnym. Linda, młoda rysowniczka komiksów, szuka tu schronienia przed byłym chłopakiem i ukojenia panicznego lęku. Na plaży znajduje ciało z wyrytym na piersi imieniem Eryk. Obok telefon z powtarzającym się nieodebranym numerem. Linda naciska klawisz. Odbiera Paul Herzfeld… Wie, że ciało porywacza skrywa tropy prowadzące do córki… Ale szaleje sztorm i wyspa jest odcięta od świata… Herzfeld nie zdoła tam dotrzeć. Musi przekonać sparaliżowaną strachem Lindę, by własnoręcznie dokonała sekcji zwłok… A potem jeszcze następnych… To ona musi zebrać od zmarłych dowody, by Herzfeld mógł uratować córkę i ich oboje. W tym desperackim śledztwie i szaleńczym pościgu profesor Herzfeld zmierzy się z cieniami i tragicznymi ofiarami… własnej uczciwości zawodowej.
O obu autorach słyszałam dużo dobrego, pora wreszcie poznać ich twórczość.

504595-352x5002. Katarzyna Puzyńska „Dom czwarty”
wyd. Prószyński i S-ka | premiera: 8 listopada 2016
Była policjantka Klementyna Kopp po czterdziestu latach wraca w rodzinne strony. Na prośbę matki ma przyjrzeć się sprawie pewnego morderstwa. W drodze na miejsce znika bez śladu. Mieszkańcy Złocin zgodnie twierdzą, że nigdy nie dotarła do miasteczka, ale aspirant Daniel Podgórski wkrótce odkrywa, że musiało być inaczej. Dlaczego wszyscy kłamią? Co tak naprawdę przydarzyło się Klementynie? Kto maluje tajemnicze graffiti z czarną szubienicą i podrzuca martwe ptaki? Jaki ma z tym wszystkim związek okrutna egzekucja dokonana nad jeziorem Bachotek w październiku 1939 roku?
Tego wyboru chyba nie muszę tłumaczyć, wystarczy spojrzeć na mojej recenzje poprzednich części cyklu: „Motylek„, „Więcej czerwieni„, „Utopce„, „Łaskun„.

513410-352x5003. Katarzyna Michalak „Leśna polana”
wyd. Znak | premiera: 9 listopada 2016
Cztery przyjaciółki, jeden stary dom pośrodku lasu. I tajemnica…
Czy wszystkie życiowe porażki i niegodziwości można tłumaczyć trudnym dzieciństwem? Jeśli tak, to trzej bracia Prado – Wiktor, Marcin i Patryk – mogliby się stoczyć na samo dno i obwiniać tego, który zamienił pierwsze lata ich życia w piekło: swojego ojczyma. Trzy przyjaciółki – Gabrysia, Majka i Julia – też nie miały najłatwiej. O Majce i Julii rodzice zapomnieli, a Gabriela od najmłodszych lat musiała dbać o siebie i o przybranego ojca, którego ubeckie tortury pozbawiły zdrowia i sił.
Pierwszy tom Leśnej Trylogii opowiada o dramatycznych losach Gabrieli i Wiktora, których łączy miłość, ale dzieli Zło bezwzględne i okrutne, nie cofające się przed niczym… Jest jednak zakątek, w którym ich drogi muszą się przeciąć: mały domek, ukryty gdzieś w lesie, w otoczeniu wiekowych świerków: Leśna Polana. Są już tak blisko tego miejsca… Tak blisko odnalezienia powtórnie siebie i swojej miłości… Ale Zło nie odpuszcza. Nigdy.
Powieść już zaczęłam czytać – co dwa tygodnie jeden rozdział ukazuje się na drugim blogu autorki. Co tu dużo mówić, już wciągnęłam się w tę historię!

512789-352x5004. Joanna Opiat-Bojarska „Niebezpieczna gra”
wyd. Czwarta Strona | premiera: 9 listopada 2016
Mężczyzna w ciężkim stanie trafia do łódzkiego szpitala. Nie pamięta, jak się nazywa ani co się stało. Powtarza tylko imię Aleksandry Wilk. Poznańska psycholog na prośbę znajomego lekarza przyjeżdża pomóc pacjentowi. Jednak nie tylko ona usiłuje dociec, kim jest tajemniczy NN i dlaczego wzywa Aleksandrę… Legendarna aktorka przed laty została brutalnie zabita we własnym domu. Mordercy nie odnaleziono, śledztwo dawno zamknięto, a akta kurzą się w policyjnym archiwum. Ten, kto ją zabił, dziś wciąż jest na wolności. Czy uda się powiązać te sprawy, odkryć prawdę, uniknąć niebezpieczeństwa? Kiedy od rozwiązania sprawy dzielą sekundy, nie ma czasu na logiczne myślenie, a górę bierze instynkt… Nowe, sensacyjne rozdanie Joanny Opiat-Bojarskiej!
Gra pozorów” okazała się świetnym thrillerem, dlatego nie odmówię sobie przeczytania kolejnej części tej serii.

520153-352x5005. Marion Pauw „Dziewczyna w ciemności”
wyd. Amber | premiera: 9 listopada 2016
Iris, młoda prawniczka i samotna matka, z trudem stara się pogodzić pracę z opieką nad trudnym w wychowaniu synkiem. Ray, skazany za zamordowanie młodej kobiety i jej córeczki, odsiaduje wyrok w zakładzie psychiatrycznym. Twierdzi, że jest niewinny. Na pierwszy rzut oka nic ich nie łączy. Do chwili, kiedy Iris dokonuje szokującego odkrycia. Ryzykując karierę, postanawia dowieść niewinności Raya. Nie przeczuwa, jak bardzo osobiście zaangażuje się w tę sprawę. I że jej prywatne, niebezpieczne śledztwo ujawni prawdę, której wolałaby nie poznać: że całe jej życie oparte jest na kłamstwie…
Była „Dziewczyna z pociągu, „Dziewczyna w walizce”, „Dziewczyna z Summit Lake”, teraz pora na „Dziewczynę w ciemności”. O choć nigdy nie słyszałam o autorce, mam ochotę dać jej szansę.

a

510878-352x5006. Sara Donati „Złota godzina”
Wydawnictwo Literackie | premiera: 14 listopada 2016
Dwie kuzynki – Anna i Sophie Savard – nigdy nie żyły w konwencjonalny, tradycjonalistyczny sposób. Osierocone w dzieciństwie, były wychowywane przez owdowiałą ciotkę Quinlan w ich ukochanym Waverley Place w centrum Manhattanu. Mimo że bardzo się od siebie różnią – Anna jest odważna i wygadana, ma jasną karnację i ciemne włosy, Sophie zaś to spokojna i pełna wdzięku młoda kobieta, o ciemno-miodowym kolorze skóry oraz kasztanowych włosach – obie łączy ta sama historia, więzy krwi oraz dążność do przełamywania norm i konwencji. Anna jest chirurgiem, Sophie zaś – położną. To jednak niełatwy czas dla kobiet lekarek. Jest rok 1883, Nowy Jork. Oszałamiające bogactwo współistnieje z niewyobrażalnym ubóstwem, a społeczeństwo przechodzi ogromne zmiany. Z jednej strony miasto rozwija się w zawrotnie szybkim tempie, z drugiej – wpływy zyskują obrońcy wiktoriańskiej moralności. Na drodze kobiet staje Anthony Comstock – niebezpieczny człowiek, który celem swojego życia uczynił zwalczanie wszelkich przejawów nieprzyzwoitości, zwłaszcza aborcję. Mimo tych przeciwności losu Anna i Sophie kochają swoją pracę. Robią wszystko, by zwalczać nierówności społeczne i pomagać uciśnionym kobietom.
Zapowiada się wartościowa i apetycznie gruba (ponad 800 stron!) powieść z niebanalnymi bohaterkami.

513901-352x5007. Katarzyna Berenika Miszczuk „Noc Kupały”
wyd. W.A.B. | premiera: 23 listopada 2016
Zazdrość, zdrada i kwiat paproci. Czy młoda szeptucha ocali miłość do Mieszka? Wiecie, jak to jest. To tylko dawna znajoma, on już nic do niej nie czuje, teraz liczysz się tylko ty, a oni spotkali się zupełnym przypadkiem. Gosia chciałaby w to wierzyć, ale trochę to trudne, gdy ukochany Mieszko ciągle myśli o swojej dawnej żonie Ote. Zwłaszcza gdy ta okazuje się wcale nie tak martwa, jak przypuszczała Gosława. W dodatku Ote bardzo się nie podoba, że młoda szeptucha i Mieszko tak się do siebie zbliżyli. Nim ich uczucie zdąży się porządnie rozwinąć, między kochanków wkradnie się zazdrość. Niestety, tysiącletnia rywalka to niejedyne zmartwienie Gosi. Zbliża się Noc Kupały, podczas której ma się wypełnić przeznaczenie szeptuchy. I choć Baba Jaga zaopatrzyła swoją podopieczną we wszystkie możliwe amulety i zaklęcia, Gosława ma złe przeczucia. Wprawdzie bogowie może i są gburowaci, ale przecież nie głupi. A przynajmniej tak się im wydaje. Potężna dawka humoru, moc słowiańskich wierzeń i romans, jakiego jeszcze nie było! Pozwól się oczarować miłosnej magii „Nocy Kupały”!
Katarzyna Berenika Miszczuk od paru lat należy do grona moich ulubionych autorek, dlatego na każdą jej książkę czekam z niecierpliwością. Szczególnie po takim zakończeniu, jakie zafundowała w pierwszej części cyklu 😉 („Szeptucha„)

518663-352x5008. Jessie Burton „Muza”
Wydawnictwo Literackie | premiera: 24 listopada 2016
Świat wielkiej sztuki, jeszcze większych namiętności i tajemniczy obraz, który skrywa więcej niż tysiąc słów. Po jednej stronie płótna dziewczyna trzyma odciętą głowę swojej siostry, po drugiej − lew, który za chwilę poderwie się do zabójczego skoku… Obraz, który latem 1967 roku trafia do renomowanej galerii w Londynie, elektryzuje środowisko marszandów. To może być „śpioch”, dzieło młodego hiszpańskiego artysty z lat 30. XX wieku zaginione w trakcie wojny. Potwierdzają to listy z muzeum Prado oraz fundacji Peggy Guggenheim. Wskutek szczególnego zbiegu okoliczności stenotypistka zatrudniona w galerii, 26-letnia Odelle Bastien, trafia na trop fascynującej historii z Andaluzji roku 1936. Losy Harolda Schlossa, Żyda z Wiednia, który pośredniczy w sprzedaży dzieł Kokoschki, Klee i Klimta, jego pięknej żony Sary i niezwykle uzdolnionej córki Oliwii, w nieoczekiwany sposób splotą się z jej własnym. Czarnoskórej imigrantki z Trynidadu, która choć nagrodzona prestiżowym literackim wyróżnieniem za debiutanckie opowiadanie, z trudem znajduje swoje miejsce w ksenofobicznym Londynie. W tej pięknej powieści Jessie Burton raz jeszcze porywa nas w czarowny świat sztuki i artystów, namacalnie wręcz dając odczuć atmosferę minionych dekad, pełną wewnętrznych napięć i niepokoju. Mądra i poruszająca książka o kobiecości, miłości, wolności i sztuce. Niełatwo powtórzyć spektakularny sukces debiutu, jakim była Miniaturzystka, przetłumaczona na 36 języków i sprzedana w nakładzie miliona egzemplarzy. A jednak Jessie Burton się udało! Mistrzowski akord.
„Miniaturzystka” zrobiła na mnie duże wrażenie, zapowiada się, że kolejna książka Jessie Burton będzie równie dobra.

A Wy na które z propozycji wydawnictw zwróciliście uwagę?